Altman və Ayvın 6.5 milyard dollarlıq layihəsi texniki problemlərə görə gecikir
OpenAI və əfsanəvi Apple dizayneri Cony Ayvın birgə inkişaf etdirdiyi, ekransız və süni intellekt (Sİ) ilə işləyən yeni cihaz layihəsi ciddi texniki problemlərlə üzləşib. "Financial Times" qəzetinin məlumatına görə, bu maneələr cihazın bazara çıxarılma vaxtını gecikdirə bilər.
Məlumdur ki, OpenAI may ayında, CEO Sem Altmanın və Ayvın təsis etdiyi io adlı cihaz startapını $6.5 milyard dəyərində satın alıb. O vaxt Altman, bu əməkdaşlığın "yeni nəsil Sİ ilə işləyən kompüterlər" yaratmağa kömək edəcəyini bəyan etmişdi. İlk cihazların 2026-cı ildə təqdim edilməsi planlaşdırılırdı.
Layihənin məqsədi xurma ölçüsündə, ekransız bir cihaz yaratmaqdır. Bu cihaz ətrafdan səsli və vizual siqnalları qəbul edərək istifadəçinin sorğularına cavab verməlidir.
Lakin cihazın uğurlu şəkildə işə salınması üçün həll edilməmiş bir sıra əsas məsələlər mövcuddur. Bunlara cihazın "şəxsiyyəti" necə formalaşdırılacağı, məxfilik (privacy) məsələlərinin necə idarə ediləcəyi və vacib olan hesablama infrastrukturu daxildir.
Məsələn, cihazın sorğu gözləmədən "həmişə aktiv" (always on) rejimdə işləməsi nəzərdə tutulur. Amma komanda cihazın yalnız lazımlı olduqda danışmasını və söhbətlərini uyğun anda bitirməsini təmin etməkdə çətinlik çəkir.
Görünən odur ki, bu innovativ, lakin iddialı Sİ cihazı layihəsi qarşılaşdığı texniki və konseptual çətinliklərə görə gözlənilən tarixdə bazara çıxa bilməyəcək.

Altman and Ive’s $6.5 Billion Project Delayed Due to Technical Problems
A new device project jointly developed by OpenAI and legendary Apple designer Jony Ive—an AI-powered, screenless gadget—has reportedly encountered serious technical challenges. According to the Financial Times, these obstacles could delay the product’s launch.
It is known that in May, OpenAI acquired the device startup io, founded by CEO Sam Altman and Jony Ive, in a deal valued at $6.5 billion. At the time, Altman stated that this collaboration would help create “a new generation of AI-powered computers.” The first devices were initially planned to be unveiled in 2026.
The project aims to build a palm-sized, screenless device capable of receiving audio and visual signals from its surroundings and responding to user queries.
However, several key issues remain unresolved before the device can function successfully. These include defining the device’s “personality,” managing privacy concerns, and establishing the necessary computational infrastructure.
For example, the device is intended to operate in an “always-on” mode, constantly listening and ready to respond. Yet, the team has faced difficulties ensuring that it speaks only when necessary and ends conversations at the right moment.
It appears that this innovative yet ambitious AI device project will likely miss its expected launch date due to the technical and conceptual hurdles it faces.