09 Dekabr 2024 14:54
2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Azərbaycana 289 milyon 239 min ABŞ dolları dəyərində 1 milyon 36 min 863 ədəd smartfon idxal edilib.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu göstərici say baxımından 14.4% və ya 130 min 187 ədəd, dəyər baxımından isə 21% və ya 50.1 milyon ABŞ dolları çoxdur. Belə ki, 2023-cü ilin ilk 9 ayı ərzində ölkəyə 239 milyon 116 min dollar dəyərində 906 min 676 ədəd smartfon gətirilib.
Hesabat dövründə ölkəyə gətirilən smartfonun bir ədədinin orta idxal qiyməti 474 manat təşkil edib. Bu göstərici əvvəlki ilin müvafiq dövründə 448 manat idi.
Bu dövrdə ölkəyə smartfon əsasən Çindən (811 340 ədəd), Vyetnamdan (161 684 ədəd), Hindistandan (59 496 ədəd) və Amerika Birləşmiş Ştatlarından ( 3 150 ədəd ) gətirilib. Bu məhsul Çindən 450 manata, Vyetnamdan 586.5 manata, Hindistandan 406 manata, Amerika Birləşmiş Ştatlarından isə 1920 manata idxal edilib.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə Azərbaycandan 176.5 min ABŞ dolları dəyərində 944 ədəd smartfon ixrac edilib. İsveçrə (18 ədəd), Çexiya (354 ədəd) və Honqonqa (571 ədəd) ixrac edilən bu məhsulun orta qiyməti 317.8 manat təşkil edib.

09 December 2024 14:54
According to the State Statistics Committee, compared to the corresponding period of last year, this indicator is 14.4% or 130 thousand 187 units more in terms of quantity, and 21% or 50.1 million US dollars more in terms of value. Thus, during the first 9 months of 2023, 906 thousand 676 smartphones worth 239 million 116 thousand dollars were imported to the country.
The average import price of one smartphone imported to the country during the reporting period was 474 manat. This indicator was 448 manat in the corresponding period of the previous year.
During this period, smartphones were imported to the country mainly from China (811,340 units), Vietnam (161,684 units), India (59,496 units) and the United States (3,150 units). This product was imported from China for 450 manats, from Vietnam for 586.5 manats, from India for 406 manats, and from the United States for 1,920 manats.
It should be noted that during the reporting period, 944 smartphones worth 176.5 thousand US dollars were exported from Azerbaijan. The average price of this product exported to Switzerland (18 units), the Czech Republic (354 units) and Hong Kong (571 units) was 317.8 manats.