Azərbaycanlı məktəblilərin hazırladığı “Zəfər” peyki orbitə buraxıldı
Azərbaycanlı məktəblilərin hazırladığı ilk “Azərbaycanın Zəfəri” peyki Kaliforniyanın Vandenberq Kosmik Qüvvələr Bazasından SpaceX şirkətinin “Falcon 9” raketi ilə uğurla orbitə göndərilib!
Azərkosmosun nəzdində fəaliyyət göstərən KOSMİK Akademiyanın Milli Peyk İnnovasiya Müsabiqəsi çərçivəsində 297 nömrəli məktəbin şagirdləri tərəfindən hazırlanan bu kiçik ölçülü - “pocketqube” peyki artıq kosmosdadır.
Azərkosmosun KOSMİK Akademiyası və Braziliyanın “IDEIA Space” şirkəininin birgə təşəbbüsü kimi reallaşan layihə ölkənin təhsil və innovasiya ekosistemində tarixi dönüş nöqtəsi hesab olunur.

The first “Victory of Azerbaijan” satellite built by Azerbaijani school students was successfully launched into orbit from the Vandenberg Space Force Base aboard the Falcon 9 rocket operated by SpaceX.
Developed by students of School No. 297 within the National Satellite Innovation Competition organized by SPACE Academy, this small-sized pocketqube satellite is now officially in space.
This project, realized as a joint initiative between Azercosmos’ SPACE Academy and the Brazilian company IDEIA Space, is considered a historic turning point for the country’s education and innovation ecosystem.