Bitcoin qiyməti 100 min dolları ötüb keçdi
Bitcoin-in qiyməti ilk dəfə 100,000 dollara çataraq, kriptovalyuta bazarında yeni zirvə müəyyənləşdirdi. Bu, Donald Trampın prezident seçilməsi ilə nəticələnən seçkilərdən sonra kriptovalyutalara dost yanaşan namizədlərin qələbəsi fonunda rəqəmsal valyutaya tələbin artması ilə əlaqələndirilir.
5 noyabrdan bəri Bitcoin-in qiyməti 45%-dən çox artıb, bu il ərzində isə qiymət iki dəfədən çox yüksəlib.
Yeni Mərhələ və Tarixi Əsaslar
Bitcoin 15 il əvvəl, hələ də kimliyi bilinməyən Satoshi Nakamoto tərəfindən yazılmış qısa bir sənəddən doğub. Nakamoto-nun irəli sürdüyü ideyalar peer-to-peer (istifadəçilər arasında vasitəçisiz) əməliyyatları təmin edən geniş bir texnoloji ekosistemin yaranmasına səbəb olub. Bu gün bu ekosistem yalnız Bitcoin ilə məhdudlaşmır; yüzlərlə digər rəqəmsal token, NFT-lər və ticarət platformaları da bu sahəyə daxildir.
Lakin Bitcoin və digər kriptovalyutalar mübahisəli olaraq qalır. ABŞ Federal Təhqiqatlar Bürosunun (FBI) məlumatına görə, kriptovalyutalar keçən il milyardlarla dollarlıq fırıldaqçılıq və kibercinayətlərin artmasında rol oynayıb.
Yeni Administrasiyadan Gözləntilər
Seçkidən sonra kripto həvəskarları Vaşinqtonda rəqəmsal tokenlərə qarşı sərt tənzimləmələri və tətbiqləri dayandıracaq, eyni zamanda Bitcoin-in ənənəvi maliyyə qurumları üçün əlçatanlığını artıracaq yeni bir pro-kripto baxışının formalaşacağına ümid edir. Bu yanaşma həmçinin enerji istehsalını artıraraq Bitcoin mədənçiliyini daha gəlirli edə bilər.
Donald Tramp əvvəllər kriptovalyutalara skeptik yanaşsa da, indi ABŞ-da qızıl və neft ehtiyatlarına bənzər "strateji Bitcoin ehtiyatı" yaratmaq fikrini irəli sürüb. Bu il Tennessi ştatının Nashville şəhərində keçirilən Bitcoin Konfransında çıxış edən Tramp, kripto icmasını innovativ yanaşmasına görə tərifləyərək ABŞ-ı dünyanın kripto mərkəzinə çevirməyə söz verib.
Volatillik Davam Edir
Ekspertlər bildirir ki, Bitcoin-in qiymət dəyişkənliyi siyasi dəyişikliklərdən asılı olmayaraq davam edəcək. Lakin 100,000 dollarlıq zirvə, kriptovalyuta bazarının böyüməsi üçün yeni bir mərhələnin başlanğıcı ola bilər.

Bitcoin price surpasses $100,000
Bitcoin’s price has reached $100,000 for the first time, setting a new high in the cryptocurrency market. This is attributed to the increased demand for the digital currency against the backdrop of the victory of crypto-friendly candidates after the election of Donald Trump as president.
Since November 5, the price of Bitcoin has increased by more than 45%, and this year the price has more than doubled.
New Milestone and Historical Basis
Bitcoin was born from a short document written 15 years ago by the still unknown Satoshi Nakamoto. The ideas put forward by Nakamoto have led to the creation of a vast technological ecosystem that enables peer-to-peer (without intermediaries between users) transactions. Today, this ecosystem is not limited to Bitcoin; it also includes hundreds of other digital tokens, NFTs and trading platforms.
However, Bitcoin and other cryptocurrencies remain controversial. According to the US Federal Bureau of Investigation (FBI), cryptocurrencies played a role in the rise of billions of dollars in fraud and cybercrime last year.
Expectations from the New Administration
After the election, crypto enthusiasts are hoping that a new pro-crypto vision will emerge in Washington that will end the strict regulations and enforcement against digital tokens, while also increasing the accessibility of Bitcoin to traditional financial institutions. This approach could also make Bitcoin mining more profitable by increasing energy production.
Donald Trump, who was previously skeptical of cryptocurrencies, has now floated the idea of ​​creating a "strategic Bitcoin reserve" in the United States, similar to gold and oil reserves. Speaking at this year's Bitcoin Conference in Nashville, Tennessee, Trump praised the crypto community for their innovative approach and promised to make the United States the crypto center of the world.
Volatility Continues
Experts say that Bitcoin's price volatility will continue regardless of political changes. But the $100,000 peak could be the beginning of a new phase for the growth of the cryptocurrency market.