Çində robotaksi xidmətinin fasiləsiz sınaqları başlayıb
Çinin Quanqjou şəhərində sürücüsüz robotaksilərin sutkalıq sınaqları istifadəyə verilib. Didi Autonomous Driving şirkəti 1 dekabrdan etibarən şəhərin bəzi zonalarında robotaksi xidmətini test etməyə başlayıb. İstifadəçilər Didi tətbiqi vasitəsilə “sürücüsüz səfər” bron edə bilirlər.
Sınaq zonasına Quanqjounun mərkəzi rayonları, metro stansiyaları, məktəblər, ticarət mərkəzləri, ofislər və yaşayış binaları daxildir.
Məlumata görə, sistem nəqliyyat vasitələrini eniş-biniş nöqtələri, yol şəraiti, məsafə və tələbat kimi amillərə əsasən seçir. Taksi sifarişi zamanı istifadəçilərə iki seçim təklif olunur: tam avtonom nəqliyyat vasitəsi və ya adi taksi çağırışı.
Şəhərdə “ağıllı infrastruktur”a 1 milyard yuanı (240 milyon manat) aşan investisiya yatırıldığı bildirilir. Yollar boyunca quraşdırılmış sensorlar və hesablama bloklarını istehsal edən şirkətlər dövlət tenderlərində iştirak edə bilirlər. Eyni imkanlar 5G avadanlığı və işıqfor nəzarət sistemləri istehsalçılarına da şamil olunur. Növbəti mərhələdə gecə vaxtı xidmət üçün daha güclü yol sensorları və nəqliyyat vasitələrinin koordinasiyası tələb olunacağı qeyd edilir.

Driverless robotaxi trials have begun in Guangzhou, China. Didi Autonomous Driving has begun testing its robotaxi service in some areas of the city since December 1. Users can book a “driverless ride” through the Didi app.
The test area includes Guangzhou’s central districts, metro stations, schools, shopping malls, offices and residential buildings.
According to the report, the system selects vehicles based on factors such as pick-up and drop-off points, road conditions, distance and demand. When ordering a taxi, users are offered two options: a fully autonomous vehicle or a regular taxi call.
The city is reportedly investing more than 1 billion yuan in “smart infrastructure”. Companies that manufacture sensors and computing units installed along the roads can participate in government tenders. The same opportunities apply to manufacturers of 5G equipment and traffic light control systems. It is noted that in the next stage, more powerful road sensors and vehicle coordination will be required for night-time service.