Google Avstraliyada Android axtarış sistemi məhdudiyyətlərinə görə 55 milyon dollar cərimələnib
Google şirkəti Avstraliyada rəqabət qaydalarını pozduğu üçün 55 milyon dolları məbləğində cərimələnib. Federal Məhkəmə Avstraliya Rəqabət və İstehlakçı Komissiyası ilə şirkət arasında razılaşdırılmış cərimə qərarını təsdiq edib.
Araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, 2019-cu ilin dekabrından 2021-ci ilin martına qədər Google yerli mobil operatorlar olan Telstra və Optus ilə xüsusi razılaşmalar əldə edib. Bu müqavilələrə əsasən, həmin operatorların satdığı Android əməliyyat sistemli telefonlarda yalnız Google axtarış sistemi əvvəlcədən quraşdırılmış halda təqdim olunub. Bunun müqabilində isə mobil operatorlar Google reklam gəlirlərindən pay alıblar.
Google məhkəmə prosesində bu davranışını etiraf edib və tənzimləyici orqanla əməkdaşlıq edib. Digər tərəflər – Telstra, Optus və TPG şirkətləri isə daha əvvəl komissiya qarşısında müvafiq öhdəliklər götürdükləri üçün bu məhkəmə işinə daxil edilməyiblər.
Bu qərar Avstraliya bazarında yeni imkanlar yaradır. Bing, DuckDuckGo və Yahoo kimi alternativ axtarış sistemləri artıq yerli operatorlarla əməkdaşlıq edə biləcəklər. Android cihaz istehsalçıları və mobil operatorlar artıq hər model üçün fərqli axtarış sistemini standart olaraq təyin etmək hüququna malikdirlər. Əvvəllər Google tərəfindən tətbiq edilən eksklüziv müqavilələr buna mane olurdu.
Qeyd edək ki, Avstraliyadakı bu proses Avropa İttifaqının tətbiq etdiyi təcrübədən bir qədər fərqlənir. Avropada istifadəçilərə cihazı ilk dəfə qurarkən axtarış sistemi seçmək imkanı verən məcburi seçim ekranı tətbiq edilir. Avstraliyada isə hələlik belə bir ekranın məcburi olub-olmayacağı dəqiq deyil.

Google has been fined 55 million dollars in Australia for violating competition rules. The Federal Court approved the agreed-upon penalty between the company and the Australian Competition and Consumer Commission (ACCC).
Investigations revealed that from December 2019 to March 2021, Google had special agreements with local mobile operators Telstra and Optus. According to these contracts, Android phones sold by these operators were pre-installed exclusively with Google’s search engine. In return, the mobile operators received a share of Google’s advertising revenue.
Google admitted to this behavior during the court proceedings and cooperated with the regulator. Other parties — Telstra, Optus, and TPG — were not included in this case, as they had previously committed to relevant obligations before the commission.
This decision opens new opportunities in the Australian market. Alternative search engines like Bing, DuckDuckGo, and Yahoo can now collaborate with local operators. Android device manufacturers and mobile operators now have the right to set a different default search engine for each model. Previously, exclusive contracts enforced by Google prevented this.
It should be noted that this process in Australia differs somewhat from the European Union’s approach. In Europe, users are presented with a mandatory choice screen to select a search engine when setting up their device for the first time. In Australia, it is still unclear whether such a mandatory screen will be implemented.