İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA), Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi, İsrail Aerokosmik Sənayesi Korporasiyası və Holon Texnologiya İnstitutunun tərəfdaşlığı ilə təsis edilmiş "Vistar" Mükəmməllik Mərkəzində üçüncü dalğanın təlimlərinə müraciətlər açıq elan edilib.
Təlim proqramı İT sahəsində insan kapitalının gücləndirilməsi, erkən mərhələdəki startapların sistemli şəkildə inkişaf etdirilməsi, süni intellekt və peyk texnologiyalarının kommersiyalaşdırılması üzrə bilik və bacarıqların, həmçinin müasir biznes mühitində böyük önəm kəsb edən "yumşaq bacarıqlar"ın inkişafını hədəfləyir.
Yeddi həftə intensiv davam edəcək təlimlərdə iştirakçılar İsrailin Holon Texnologiya İnstitutu başda olmaqla, İsrailin bir sıra aparıcı təhsil mərkəzlərinin mentor və ekspert dəstəyindən faydalana biləcəklər. Proqramın yekununda iştirakçılar arasından startaplar formalaşacaq və "Demo Day" tədbirində həmin startaplar öz layihələrini təqdim edəcəklər.
Proqrama müraciətlər 2026-cı il 27 iyun tarixinədək aktiv olacaq və aşağıdakı link vasitəsilə mümkündür:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf889eISgiR4fkgZbzhGr7iy3Jnle-E0GF-dj2H_nSGWUGnlQ/viewform
Qeyd edək ki, "Vistar" Mükəmməllik Mərkəzinin birinci dalğa təlimlərinə 2025-ci ilin noyabrında start verilmişdir. Təlim proqramı 2 əsas moduldan ibarətdir: "İnnovasiya və sahibkarlıq" və "Peyk innovasiyaları və tətbiqləri". İkinci dalğa 2026-cı ilin fevralında başlamışdır. Hər iki dalğadan ümumilikdə 62 iştirakçı məzun olmuşdur.

Applications for the third wave of trainings at the "Vistar" Center of Excellence, established in partnership with the Innovation and Digital Development Agency (IDIA), the Space Agency of the Republic of Azerbaijan, the Israel Aerospace Industries Corporation and the Holon Institute of Technology, have been announced.
The training program aims to strengthen human capital in the IT field, systematically develop early-stage startups, develop knowledge and skills in the commercialization of artificial intelligence and satellite technologies, as well as develop "soft skills" that are of great importance in the modern business environment.
During the intensive seven-week training, participants will be able to benefit from mentors and expert support from a number of leading educational centers in Israel, including the Holon Institute of Technology. At the end of the program, startups will be formed from among the participants, and these startups will present their projects at the "Demo Day" event.
Applications for the program will be open until June 27, 2026 and can be submitted via the following link:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf889eISgiR4fkgZbzhGr7iy3Jnle-E0GF-dj2H_nSGWUGnlQ/viewform
Please note that the first wave of training at the Vistar Center of Excellence was launched in November 2025. The training program consists of 2 main modules: "Innovation and Entrepreneurship" and "Satellite Innovations and Applications". The second wave began in February 2026. A total of 62 participants graduated from both waves.