Sem Altman OpenAI daxilində fövqəladə vəziyyət elan edib: Bütün layihələr dayanıb
Sem Altman, ChatGPT-nin performansını təkmilləşdirmək məqsədilə daxili qaydada fövqəladə vəziyyət elan edib. Google və Anthropic kimi rəqiblərinin süni intellekt modellərinin aradakı fərqi sürətlə aradan qaldırmasından sonra hərəkətə keçən OpenAI, yenidən strukturlaşdırma qərarı alıb.
Altman bazar ertəsi günü işçilərə göndərdiyi xüsusi notda bu "Qırmızı Kod" təşəbbüsünün əsasən, bazarın aparıcı çatbotu olan ChatGPT-nin sürət, etibarlılıq və fərdiləşdirmə imkanlarının gücləndirilməsinə yönələcəyini bildirib.
O, 500 milyard dollarlıq dəyərə malik şirkətin ChatGPT üçün həlledici bir dövrdə olduğunu vurğulayaraq, digər məhsul inkişafı planlarının təxirə salınacağını elan edib.
Yeni prioritetləşdirmə strategiyasına uyğun olaraq, OpenAI-ın reklam, alış-veriş və səhiyyə ilə əlaqədar tapşırıqları avtomatlaşdıracaq süni intellekt agentləri layihəsi təxirə salınır. Həmçinin, istifadəçilərə fərdiləşdirilmiş səhər yeniləmələri təklif edən Pulse adlı məhsulun da daha sonrakı bir tarixə qədər istifadəçilərə təqdim edilməyəcəyi bildirilir.
OpenAI bu reviziyanı artan rəqabət təzyiqi, yüksələn məlumat mərkəzi xərcləri, süni intellekt texnologiyasının sərhəddində qalmaq çətinlikləri və əsas heyəti saxlamaq mübarizəsi kimi bir çox problemlə eyni anda mübarizə apararkən həyata keçirir.
Ötən ay Google tərəfindən istifadəyə verilən Gemini 3 modelinin sektor müqayisə testlərində OpenAI-ın GPT-5 modelini geridə qoyduğu xəbər verilib. Eyni şəkildə, Anthropic şirkətinin ən son modeli olan Opus 4.5 də bəzi vacib qiymətləndirmələrdə GPT-5-dən daha yaxşı nəticələr göstərib.
OpenAI hələ də həftəlik 800 milyondan çox istifadəçisi ilə ümumi çatbot bazarında yüksək paya malik olsa da, Similarweb analitik firmasının məlumatlarına görə, istifadəçilərin artıq ChatGPT-dən daha çox Gemini ilə vaxt keçirdiyi müşahidə olunur.
OpenAI-ın ChatGPT üzrə vitse-prezidenti Nik Turli (Nick Turley) bildirib ki, axtarış, şirkət üçün ən böyük imkan sahələrindən biridir və hazırda ChatGPT axtarış aktivliyinin təxminən yüzdə 10-nu təşkil edir və sürətlə böyüyür.
Turli əlavə edib ki, şirkətin hazırkı əsas hədəfləri "ChatGPT-ni daha bacarıqlı etmək, böyüməni davam etdirmək və dünya üzrə əlçatanlığını genişləndirmək, eyni zamanda daha intuitiv və fərdi hiss etdirməkdir."

Sam Altman has declared an internal state of emergency to improve ChatGPT’s performance. OpenAI acted after competitors like Google and Anthropic quickly closed the gap between their AI models and ChatGPT, and decided to undergo a restructuring.
In a special memo sent to employees on Monday, Altman stated that this “Red Code” initiative will primarily focus on enhancing ChatGPT’s speed, reliability, and personalization as the leading chatbot in the market.
He emphasized that the $500 billion company is at a critical stage for ChatGPT and announced that other product development plans would be postponed.
Under the new prioritization strategy, OpenAI’s projects for AI agents that automate advertising, shopping, and healthcare tasks are being delayed. Additionally, Pulse, a product that offers users personalized morning updates, will also be postponed to a later date.
OpenAI is implementing this revision while simultaneously tackling multiple challenges, including increasing competitive pressure, rising data center costs, staying at the cutting edge of AI technology, and retaining key personnel.
Last month, Google released its Gemini 3 model, which reportedly outperformed OpenAI’s GPT-5 in sector comparison tests. Similarly, Anthropic’s latest model, Opus 4.5, has shown better results than GPT-5 in several key evaluations.
Although OpenAI still holds a significant share of the overall chatbot market with over 800 million weekly users, Similarweb analytics indicate that users are now spending more time on Gemini than on ChatGPT.
OpenAI’s Vice President for ChatGPT, Nick Turley, stated that search is one of the company’s largest opportunity areas, currently accounting for approximately 10% of ChatGPT search activity, and it is growing rapidly.
Turley added that the company’s current main goals are to make ChatGPT more capable, sustain growth, expand global accessibility, and make the experience more intuitive and personalized.