Səudiyyə Ərəbistanda Yaxın Şərqin ilk humanoid robot mərkəzi açılıb
Humanoid şirkəti ilə Səudiyyə Ərəbistanının qabaqcıl texnologiya şirkəti "QSS AI & Robotics" arasında strateji əməkdaşlıq çərçivəsində Ər-Riyadda region üçün unikal olan layihəyə start verilib. Tərəflər Yaxın Şərqdə ilk dəfə olaraq sırf humanoid robotlara həsr olunmuş "Humanoid Lounge" adlı xüsusi sərgi və təcrübə salonunu istifadəyə veriblər. Bu mərkəz sadəcə satış nöqtəsi deyil, həm də gələcəyin texnologiyalarının nümayiş etdirildiyi, seminarların keçirildiyi və Britaniya şirkətinin istehsalı olan təkərli "HMND 01 Alpha" robotunun imkanlarının sərgiləndiyi innovasiya mərkəzi funksiyasını daşıyacaq.
Tərəflər arasındakı razılaşma təkcə satışla məhdudlaşmır; layihənin əsas məqsədi texnologiyanın Səudiyyə Ərəbistanında lokallaşdırılmasıdır. Belə ki, "QSS" şirkəti "Humanoid" firmasının ölkədəki eksklüziv tərəfdaşı statusunu qazanıb və robotların yığılması prosesini yerli zavodlarda həyata keçirəcək. İmzalanmış müqaviləyə əsasən, növbəti beş il ərzində krallıqda 10 minədək humanoid robotun istehsalı və tədarükü üçün xüsusi ilkin sifariş sistemi yaradılıb. Bu addım yüksək texnologiyalı məhsulların idxalından yerli istehsala keçid baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Bu təşəbbüs Səudiyyə Ərəbistanının iddialı "Vision 2030" strategiyasının tərkib hissəsi kimi qiymətləndirilir. Krallıq iqtisadiyyatını neftdən asılılıqdan xilas etmək və ölkəni qlobal texnologiya mərkəzinə çevirmək məqsədilə sənaye robototexnikası sektoruna böyük sərmayələr yatırır. Xatırladaq ki, "QSS" şirkəti daha əvvəl ilk Səudiyyə istehsalı olan "Sara" və "Məhəmməd" adlı humanoid robotları ilə tanınmışdı. Yeni əməkdaşlıq isə bu sahədəki yerli ekosistemi beynəlxalq təcrübə ilə birləşdirərək daha da gücləndirəcək.

01 December 2025 12:58
A strategic partnership between the UK-based AI and robotics company Humanoid and Saudi Arabia’s advanced technology giant QSS AI & Robotics has launched a unique project in Riyadh, marking a regional first. The partners have opened the Humanoid Lounge, a dedicated exhibition and experience center solely focused on humanoid robots—the first of its kind in the Middle East. The center is not just a sales point; it also functions as an innovation hub showcasing future technologies, hosting seminars, and demonstrating the capabilities of the UK company’s wheeled robot, the HMND 01 Alpha.
The agreement between the two companies goes beyond sales. The project aims to localize technology production in Saudi Arabia, with QSS becoming the exclusive local partner of Humanoid and assembling the robots in domestic factories. Under the signed contract, a special pre-order system has been established to produce and supply up to 10,000 humanoid robots within the next five years. This initiative is a significant step in shifting from importing high-tech products to local manufacturing.
The initiative is part of Saudi Arabia’s ambitious Vision 2030 strategy, which seeks to reduce the kingdom’s economic dependence on oil and transform it into a global technology hub through substantial investments in industrial robotics. Notably, QSS previously gained recognition for its first locally produced humanoid robots, Sara and Mohammed. This new collaboration will further strengthen the local robotics ecosystem by integrating it with international expertise.