Turkcell Google Cloud data mərkəzinə 1 milyard dollar investisiya edir
Turkcell, İctimaiyyəti Məlumatlandırma Platformasına (KAP) verdiyi açıqlamaya əsasən, Google Cloud ilə strateji əməkdaşlıq çərçivəsində Türkiyədə yaradılacaq “Google Cloud Mərkəzi” üçün 2032-ci ilə qədər 1 milyard dollar investisiya edəcək. Bu investisiya sayəsində Turkcell, data mərkəzi tutumunu iki dəfədən çox artırmağı və bulud xidmətlərindən əldə etdiyi gəliri dollar əsasında altı dəfə artırmağı planlaşdırır.
Razılaşmaya əsasən, Turkcell 2028-2029-cu illərdə fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulan yeni bölgə üçün bütün infrastrukturu təmin edəcək və mövcud data mərkəzi şəbəkəsini genişləndirəcək. Mərkəz üç və ya daha çox zonadan ibarət olacaq və Türkiyənin rəqəmsal transformasiyasında dönüş nöqtəsi kimi xidmət edəcək.
Google Cloud-un baş direktoru Tomas Kurian, razılaşmanın təxminən 2,5 illik hazırlığın nəticəsi olduğunu bildirib və qurulacaq hiper-ölçəkli bulud infrastrukturunun detallarını açıqlayıb: “Türkiyədəki mərkəz, Google Cloud-un qlobal şəbəkəsinin 42 bölgəsindən biri olacaq. Burada yüksək performanslı hesablamalar, qabaqcıl yaddaş, kibertəhlükəsizlik və süni intellektə əsaslanan data analitikası xidmətləri təqdim olunacaq.”
Turkcell-in baş direktoru Ali Taha Koç isə bu əməkdaşlığı belə dəyərləndirib: “Bu gün Türkiyənin rəqəmsal səyahətində yeni bir səhifə açırıq. Google Cloud-un qlobal təcrübəsini Turkcell-in güclü infrastrukturu ilə birləşdiririk. Bu sayədə Türkiyədə ilk dəfə hiper-ölçəkli bulud bölgəsi yaradılacaq.”
Koç həmçinin vurğulayıb ki, yaradılacaq Google Cloud Mərkəzi tamamilə Türkiyənin məlumatların qorunması qanunvericiliyinə uyğun fəaliyyət göstərəcək. Yeni bölgənin ölkənin rəqəmsal ekosisteminə təkan verərək dövlət və özəl sektorda məhsuldarlığı artırması, həmçinin Türkiyəni regional süni intellekt və data innovasiya mərkəzinə çevirməsi gözlənilir.

According to a statement submitted to the Public Disclosure Platform (KAP), Turkcell will invest $1 billion in the “Google Cloud Data Center” to be established in Turkey as part of its strategic partnership with Google Cloud. This investment is expected to more than double Turkcell’s data center capacity and increase revenue from cloud services sixfold in dollar terms.
Under the agreement, Turkcell will provide all necessary infrastructure for the new center, scheduled to become operational in 2028-2029, and expand its existing data center network. The center will consist of three or more zones and is expected to serve as a key milestone in Turkey’s digital transformation.
Google Cloud CEO Thomas Kurian noted that the agreement is the result of approximately 2.5 years of preparation and shared details about the hyper-scale cloud infrastructure: “The center in Turkey will be part of Google Cloud’s global network of 42 regions. It will provide high-performance computing, advanced storage, cybersecurity, and AI-powered data analytics services.”
Turkcell CEO Ali Taha Koç commented on the partnership: “Today, we are opening a new chapter in Turkey’s digital journey. By combining Google Cloud’s global expertise with Turkcell’s robust infrastructure, we are establishing the country’s first hyper-scale cloud region.”
Koç also emphasized that the Google Cloud Data Center will fully comply with Turkey’s data protection regulations. The new center is expected to boost Turkey’s digital ecosystem, enhance productivity in both public and private sectors, and position the country as a regional hub for AI and data innovation.