1,3 milyondan çox nömrə ilə şəbəkəyə qoşulan 12,5 mindən çox IMEI koda “klon” statusu verilib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC Azərbaycana gətirilən mobil cihazların surəti köçürülmüş IMEI kodlarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı intensiv mübarizə tədbirlərini davam etdirir.
Bununla bağlı “AzInTelecom” MMC mütəmadi olaraq, monitorinq edərək surətinin köçürülməsi şübhəsi olan IMEI kodlar üzrə ətraflı araşdırma aparır. Nəticədə surətinin köçürüldüyü aşkarlanan IMEI koda “klon” statusu verilərək istifadəsi məhdudlaşdırılır. Həmin IMEI kodun köçürüldüyü cihazlar yalnız üzərində olan nömrələrlə telekommunikasiya şəbəkəsindən istifadəyə davam edirlər.
Görülən mübarizə tədbirləri çərçivəsində bu günədək 12 589 IMEI koda “klon” statusu verilərək blok edilib. Həmin IMEI kodlar son üç ayda 1 337 478 ədəd mobil nömrəyə aid abunəçi kimliyi ilə şəbəkədə görünüb. Bu IMEI kodlarla 686 371 dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdinə Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən imtina cavabı verilib.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mobil cihazların qeydiyyatının aparılması Qaydası”na əsasən, xaricdən gətirilən mobil telefonlar ölkə telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün 30 gün ərzində qeydiyyatdan keçirilməlidir. Bu zaman fiziki şəxs tərəfindən şəxsi istehlakı üçün ölkəyə gətirilən mobil cihazın bazar qiymətinə uyğun olaraq dövlət rüsumunun ödənilməsi nəzərdə tutulur.
Bəzən dövlət rüsumunu ödəməmək üçün daha əvvəl qeydiyyatdan keçmiş telefonun IMEI kodunun surətinin yeni telefonlara köçürülməsi halları baş verir. Surəti köçürülmüş IMEI kodun məxsus olduğu cihazın sahibi isə bu prosesdən tamamilə məlumatsız olur və daha sonra müəyyən çətinliklərlə rastlaşır.
Bu cür hallarla qarşılaşmamaq və aldadılmamaq üçün yeni alınan və ya hazırda istifadədə olan mobil telefonların IMEI kodunun surətinin köçürülməsi statusu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Vahid Elektron Xidmətlər Portalından məlumat əldə etmək olar.
Bunun üçün telefonun ekranında *#06# yığaraq cihazın IMEI kodunu öyrənib daha sonra portala daxil olaraq “IMEI yoxlama” xidmətinə keçid etmək lazımdır. Ekranda görünən xanaya IMEI kodu daxil edib “Yoxla” düyməsinə klik edərək telefonun IMEI koduna “klon” statusu verilib-verilmədiyini öyrənmək olar.

12.5 thousand IMEI codes connected to the network with more than 1.3 million numbers were assigned the “clone” status
19 September 2023 13:23
1757 views
AzInTelecom LLC, operating under the Ministry of Digital Development and Transport, continues to take active measures against the registration of mobile devices with copied IMEI codes imported into Azerbaijan.
In this regard, AzInTelecom LLC regularly monitors and conducts detailed research on IMEI codes suspected of being copied. As a result, the copied IMEI code is given the status of "clone" and its use is restricted. The devices to which the IMEI code is transferred continue to use the telecommunication network only with the initially used numbers on them.
As of today, as part of the measures taken, 12 589 IMEI codes have been assigned the status of "clone". Over the past three months, these IMEI codes have been found on the network with a subscriber ID of 1 337 478 mobile numbers. 686 371 attempts to connect to the network with these IMEI codes were rejected by the Mobile Device Registration System (MDRS).
It should be noted that according to the "Mobile device registration rules" approved by the decision of the Cabinet of Ministers, mobile phones imported from abroad must be registered within 30 days to be used in the country's telecommunications network. In this case, the payment of the state fee is supposed to be made according to the market price of the mobile device brought to the country by an individual for personal consumption.
Sometimes, in order not to make the payment of the state fee, IMEI code of a previously registered phone is copied to new phones. The owner of the device that owns the copied IMEI code is completely unaware of this process and later encounters certain difficulties.
In order not to face such cases and not to fall victim of this fraud, information on the status of the copied IMEI code of newly acquired or currently used mobile phones can be obtained from the Single Electronic Services Portal of the Ministry of Digital Development and Transport.
To do this, you need to find out the device's IMEI code by dialing *#06# on the phone screen, and then enter the portal and select the " Check IMEI " service. Enter the IMEI code in the field that appears on the screen and click the "Check" button to find out if the phone's IMEI code has the "clone" status.