2 ölkə 2 min kilometrlik sualtı qatarla birləşdiriləcək
Dubay və Hindistanın Mumbay şəhərləri arasında tarixi layihə həyata keçirilir. Bu layihə çərçivəsində Ərəb dənizinin altından təxminən 2000 kilometr uzunluğunda dəmir yolunun çəkilməsi planlaşdırılır. Bu dəmir yolu təkcə insan daşımaları üçün deyil, həm də yük daşımaları üçün istifadə olunacaq. Bu xəttin iki ölkə arasında kritik resursların, xüsusilə neft və suyun nəqlində mühüm rol oynayacağı gözlənilir.
Qeyd edilir ki, bu nəhəng layihə öz sahəsində bir ilk olacaq. İki ölkənin bu layihə üçün milyardlarla dolları qurban verməsi layihənin əhəmiyyətini və ciddiliyini ortaya qoyur. Əslində, Dubay və Hindistan arasında belə bir dəmir yolu layihəsi 2018-ci ildən gündəmdədir. Ancaq konkret addımın ancaq indi atıldığı müşahidə edilir.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri tərəfindən bu layihənin sürətlə başlaması bölgədəki rəqabəti də ortaya qoyur. Səudiyyə Ərəbistanının son illərdə, xüsusən də Yaxın Şərqdə həyata keçirdiyi irimiqyaslı layihələr digər ölkələrin də oxşar addımlar atmasına ehtiyac yaradır. Bu çərçivədə Dubayın Səudiyyə Ərəbistanına bu layihə ilə cavab vermək istədiyinə dair şərhlər edilir. Bu layihə uğurla başa çatarsa, şübhəsiz ki, regional dinamikaya və rəqabətə təsir göstərəcək.

The two countries will be connected by a 2,000-kilometer submarine train
A historic project is being implemented between the cities of Dubai and Mumbai, India. Within the framework of this project, it is planned to lay a railway under the Arabian Sea with a length of about 2000 kilometers. This railway will be used not only for passenger transportation, but also for cargo transportation. This line is expected to play an important role in transporting critical resources, especially oil and water, between the two countries.
It is noted that this huge project will be a first in its field. The fact that two countries have sacrificed billions of dollars for this project reveals the importance and seriousness of the project. In fact, such a railway project between Dubai and India has been on the agenda since 2018. However, it is observed that a concrete step has been taken only now.
The rapid launch of this project by the United Arab Emirates also reveals the competition in the region. The large-scale projects carried out by Saudi Arabia in recent years, especially in the Middle East, create a need for other countries to take similar steps. In this context, comments are made that Dubai wants to respond to Saudi Arabia with this project. This project, if successful, will undoubtedly affect regional dynamics and competitiveness.