21 yaşlı gəncin qurduğu şirkət ABŞ ordusu ilə müqavilə bağlayıb – silah fabriki yaradılır
Mach Industries şirkəti ABŞ ordusu ilə müqavilə bağlayıb və Kaliforniyanın Huntington Beach şəhərində ilk fabrikini qurmağa hazırlaşır. Şirkətin təsisçisi 21 yaşlı Ethan Thornton bu fabrikin 115,000 kvadrat metr ərazidə fəaliyyət göstərəcəyini bildirib. Bu bölgə müdafiə texnologiyalarının inkişaf etdiyi ərazilərdən biridir və SpaceX kimi böyük şirkətlərin yaxınlığında yerləşir.
Şirkət ABŞ ordusu üçün "Strategic Strike" adlı dik qalxışlı dəqiq idarə olunan raket hazırlayır. Bu layihə 2024-cü ilin üçüncü rübündə bağlanan müqavilə əsasında inkişaf etdirilib və keçən ay uğurlu sınaq uçuşları keçirilib. Şirkət iri zavodlar əvəzinə daha kiçik və çoxsaylı fabriklər qurmağı planlaşdırır. Bu fabriklər xammaldan hazır məhsula qədər istehsal prosesini həyata keçirəcək. CEO Ethan Thornton bu yanaşmanın müdafiə sənayesinin daha dayanıqlı və çevik olmasına kömək edəcəyini bildirib.
Huntington Beach-də qurulan ilk zavod artıq şirkətin əsas məhsullarını istehsal edir. "Viper" adlı pilotsuz uçuş aparatı tamamilə dik qalxış edə bilir və ənənəvi pilotsuz uçuş aparatları ilə müqayisədə 300 dəfə ucuz başa gəlir. "Glide" isə yer səthindən kosmosun kənarına buraxılan bombadır. Bu texnologiya uzaq məsafələrə zərbə endirməyə və düşmənin müdafiə sistemlərindən yayınmağa imkan verir. Şirkət gələcəkdə ayda 1,000 "Viper" və 3,000 "Glide" istehsal etməyi planlaşdırır.
Mach Industries 21 yaşlı Ethan Thornton tərəfindən təsis edilib. O, MIT-də təhsil alarkən 19 yaşında universiteti tərk edərək öz şirkətini qurmağa qərar verib. İlk investisiyanı 2023-cü ilin iyununda Sequoia Capital-dan 5.7 milyon dollar məbləğində cəlb edib. Daha sonra, 2023-cü ilin oktyabrında Bedrock Capital-dan 79 milyon dollar investisiya alıb.
Şirkət sürətlə böyüyür və artıq onlarla insanı işlə təmin edir. Mach Industries müdafiə texnologiyaları sahəsində perspektivli startaplardan biri hesab edilir.

The 21-year-old's company signs a contract with the U.S. Army – weapons factory being established
Mach Industries has signed a contract with the U.S. Army and is preparing to establish its first factory in Huntington Beach, California. The company's founder, 21-year-old Ethan Thornton, stated that the factory will operate on a 115,000-square-foot site. This region is one of the key hubs for defense technology development and is located near major companies like SpaceX.
The company is developing a precision-guided vertical takeoff missile called "Strategic Strike" for the U.S. Army. This project was initiated under a contract signed in the third quarter of 2024, and successful test flights were conducted last month. Instead of large centralized plants, the company plans to build multiple smaller factories. These facilities will handle the entire production process, from raw materials to final assembly. CEO Ethan Thornton stated that this approach will help make the defense industry more resilient and flexible.
The first factory in Huntington Beach is already producing the company's main products. The "Viper" unmanned aerial vehicle (UAV) is capable of completely vertical takeoff and is 300 times cheaper to produce compared to traditional UAVs. The "Glide" is a bomb launched from the edge of space. This technology enables long-range strikes and makes it more difficult for enemy defense systems to intercept. The company aims to produce 1,000 "Viper" and 3,000 "Glide" units per month in the future.
Mach Industries was founded by Ethan Thornton at the age of 21. While studying at MIT, he decided to drop out at 19 to start his company. He secured his first investment of $5.7 million from Sequoia Capital in June 2023. Later, in October 2023, he received an additional $79 million in funding from Bedrock Capital.
The company is rapidly growing and has already employed dozens of people. Mach Industries is considered one of the most promising startups in the defense technology sector.