ABŞ-da “Milli Aktivlər Fondu”nun qurulmasına dair qərar imzalanıb
Donald Trump ABŞ-da növbəti il ərzində 'Milli Aktivlər Fondu' yaradılacağını açıqlayıb və bu Fondun TikTok-u ala biləcəyini deyib. Trump "Bəlkə TikTok ilə bir şeylər edəcəyik, bəlkə də etməyəcəyik. Əgər doğru sazişi bağlasaq, alarıq, əks halda ala bilmirik. Amma bunu etməyə haqqım var və nə edəcəyiksə, bunu “Suveren Aktivlər Fondu” ilə edə bilərik," deyib.
İcra sənədində çox məlumat verilməsə də, sənəd Maliyyə və Ticarət Nazirliklərinə bu Fondu yaratmaq üçün maliyyə mexanizmləri, sərmayə strategiyaları, fond strukturu və idarəetmə modeli haqqında təkliflər hazırlamağı tapşırıb. Nazirliklərə planın layihəsini hazırlamaq üçün 90 gün vaxt veriləcək.
Trump seçki müddətində belə Fondun yaradılmasını gündəmə gətirmişdi və bu Fondun magistrallar, hava limanları, istehsal və tibbi araşdırmalar kimi böyük layihələri maliyyələşdirməsini planlaşdırmışdı. Prezident "Fond üçün çox böyük sərvət yaradacağıq," deyib. "Düşünürəm ki, ölkənin Suveren Sərvət Fonduna sahib olmağının zamanı gəlib. Qısa zamanda ən böyük Fondlardan birinə sahib olacağımıza inanıram." Fondun necə işləyəcəyi və necə maliyyələşdiriləcəyi barədə hökumət rəsmilərindən açıqlama verilməyib.
Maliyyə naziri Scott Bessent Fondu növbəti 12 ay ərzində quracaqlarını deyib və"Amerika xalqı üçün ABŞ-ın maliyyə aktivlərini pula çevirəcəyik" sözlərini əlavə edib. O, həmçinin qeyd edib ki, bu prosesdə ölkədəki likvid aktivlərdən istifadə ediləcək.
Beynəlxalq Aktivlər Fondu Forumu-nun məlumatına görə, dünyada 8 trilyon dolların üzərində sərvət idarə edən 90-dan çox belə Fond mövcuddur.

The decision to establish the "National Wealth Fund" has been signed in the United States.
Donald Trump has announced that the "National Wealth Fund" will be established in the United States within the next year, and that this fund may potentially acquire TikTok. Trump said, "Maybe we'll do something with TikTok, maybe we won't. If we make the right deal, we'll buy it, otherwise, we won't. But I have the right to do this, and whatever we do, we can do it through the 'Sovereign Wealth Fund.'"
Although the executive order provides little detail, it instructs the Departments of Treasury and Commerce to prepare proposals regarding financial mechanisms, investment strategies, fund structure, and management models to create this fund. The departments will have 90 days to draft a plan.
During his campaign, Trump had proposed the creation of such a fund, which he envisioned would finance large projects such as highways, airports, manufacturing, and medical research. The president stated, "We will create great wealth for the fund." He added, "I think it's time for the country to have a Sovereign Wealth Fund. I believe that soon we will have one of the largest funds."
No government officials have yet commented on how the fund will operate or be financed.
Treasury Secretary Scott Bessent stated that the fund would be established within the next 12 months, adding, "We will convert the U.S. financial assets into cash for the American people." He also mentioned that liquid assets within the country will be used in this process.
According to the International Forum of Sovereign Wealth Funds, there are more than 90 such funds worldwide, managing over $8 trillion in assets.