ABŞ Ədliyyə Nazirliyi və FTC İlon Maskın OpenAI və Microsoft-a qarşı iddiasını dəstəklədi
İlon Maskın OpenAI və Microsoft-a qarşı məhkəmə iddiası ABŞ Ədliyyə Nazirliyi və Federal Ticarət Komissiyası (FTC) tərəfindən dəstəklənib.
Nəzarət orqanları Maskın arqumentlərinin bir hissəsinə qatılaraq, hər iki şirkətin fəaliyyətlərinin antiinhisar qanunvericiliyini poza biləcəyini, xüsusilə idarə heyətinin üzvləri arasında maraqlar toqquşması səbəbilə belə bir riskin mövcud olduğunu bildiriblər.
Mask, OpenAI və Microsoft arasında maraqların toqquşduğunu iddia edir. Onun sözlərinə görə, LinkedInin həmtəsisçisi Rid Hoffman 2017-ci ildən 2023-cü ilə qədər hər iki şirkətin idarə heyətində yer alıb. Bundan başqa, Microsoft-un rəhbərliyində olan Deanna Templeton 2023-cü ilin dekabrından 2024-cü ilin iyuluna qədər OpenAI-nin idarə heyəti ilə əlaqəli olub. Mask, OpenAI-nin kommersiya şirkətinə çevrilməsinə qarşı məhkəmə qadağasının tətbiqini tələb edir və bu qərarın antiinhisar riskləri daşıdığını bildirir.
FTC və Ədliyyə Nazirliyi qeyd edib ki, bu cür praktikalara son verilməsi, şirkətlərin gələcəkdə belə hallar olmayacağına dair sübut təqdim etmə məsuliyyətini aradan qaldırmır. Bununla yanaşı, nəzarət orqanları hələlik OpenAI-nin kommersiya şirkətinə çevrilməsinin qanuniliyinə dair yekun mövqe bildirməyiblər.
İş üzrə dinləmələr çərşənbə axşamı Kaliforniya ştatının Oklend şəhərində yerləşən ABŞ Şimal Dairəsi Federal Məhkəməsində baş tutacaq. OpenAI bu məsələ ilə bağlı şərh verməkdən imtina edib, lakin daha əvvəl Hoffman və Templetonun idarə heyətində iştirakının qanun pozuntusu olmadığını bildirib.

US Department of Justice and FTC support Elon Musk's lawsuit against OpenAI and Microsoft
Elon Musk's lawsuit against OpenAI and Microsoft has been supported by the US Department of Justice and the Federal Trade Commission (FTC).
The regulators have agreed with some of Musk's arguments, arguing that the activities of both companies could violate antitrust laws, particularly because of conflicts of interest among board members.
Musk claims that there is a conflict of interest between OpenAI and Microsoft. According to him, LinkedIn co-founder Reed Hoffman served on the boards of both companies from 2017 to 2023. In addition, Deanna Templeton, who was a Microsoft executive, was on the OpenAI board from December 2023 to July 2024. Musk is seeking an injunction against OpenAI's conversion into a commercial company, arguing that this decision poses antitrust risks.
The FTC and the Justice Department have said that ending such practices does not relieve companies of their responsibility to provide evidence that such practices will not occur in the future. However, the regulators have not yet issued a final ruling on the legality of OpenAI’s conversion to a for-profit company.
A hearing in the case is scheduled for Tuesday in the U.S. District Court for the Northern District of California in Oakland, California. OpenAI declined to comment on the matter, but has previously said that Hoffman and Templeton’s participation on the board was not illegal.