ABŞ Google işçisini Çin üçün casusluq etməkdə ittiham edir
ABŞ Ədliyyə Nazirliyi Google-da çalışan Çinli proqram mühəndis Linwei Ding-i Çin’in süni intellekt sahəsini gücləndirmək məqsədilə ticarət sirrlərini oğurlayaraq casusluq etməkdə ittiham edir. İttihamlar keçən ilin mart ayında ABŞ Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən irəli sürüldü və yenilənmiş iddianamə paylaşılaraq Linwei Ding’in artıq 7 iqtisadi casusluq ittihamına əlavə olaraq 7 ticarət sirri oğurluğu ilə də məhkəməyə veriləcəyi bildirildi.
2019-cu ildə Google-a qoşulan və Leon Ding olaraq da tanınan Linwei Ding, ittiham edilənə görə, Google'ın əlamətdar süni intellekt modeli “Gemini” kimi modelləri təlim etmək üçün istifadə etdiyi xüsusi çip texnologiyasını və GPU-ları oğurlayıb. İttihamları rədd edən Ding, iddianamədəki məlumata görə, 2023-cü ildə Çində öz təşəbbüsünü qurub. Xaricdə AR-GE fəaliyyətlərini həyata keçirib və daha sonra Çinə texniki məlumatlarla təmin edən şəxslərə pul mükafatı verən Şanxay mərkəzli bir "istedad proqramına" müraciət edib.
Müraciətində inkişaf etdirdiyi məhsulun Çin’in beynəlxalq səviyyəyə uyğun informasiya texnologiyaları infrastrukturunu qurmasına kömək edəcəyini qeyd edən Ding, yaranan yazışmalara görə Çin dövlət qurumlarına və universitetlərə xidmət etməyi planlaşdırırdı. ABŞ-ın ittihamçıları Ding’in adı çəkilən iqtisadi cinayətlərin hər biri üçün 15 ilədək, ticarət sirri oğurluğu ittihamlarından isə hər biri üçün 10 ilədək həbs cəzası ala biləcəyini bildirib. Ding’in vəkilləri məsələyə dair hələlik heç bir açıqlama verməyiblər.

The U.S. charges Google employee with espionage for China
The U.S. Department of Justice has charged Chinese software engineer Linwei Ding, who worked at Google, with espionage for stealing trade secrets to strengthen China’s artificial intelligence sector. The charges were filed by the U.S. Department of Justice in March of last year, and the updated indictment revealed that Linwei Ding will face trial not only for 7 counts of economic espionage but also for 7 counts of trade secret theft.
Linwei Ding, who joined Google in 2019 and is also known as Leon Ding, is accused of stealing proprietary chip technology and GPUs used to train Google’s prominent artificial intelligence models, such as “Gemini.” Ding, who denies the charges, is said to have established his own initiative in China in 2023, according to the indictment. He conducted R&D activities abroad and later applied to a Shanghai-based "talent program" that offered monetary rewards to individuals providing technical information to China.
In his application, Ding mentioned that the products he developed would help China build an internationally competitive information technology infrastructure. Correspondence suggests that he planned to serve Chinese government agencies and universities. U.S. prosecutors have stated that Ding could face up to 15 years in prison for each of the economic espionage charges, and up to 10 years for each charge of trade secret theft. Ding's attorneys have not yet commented on the matter.