ABŞ Hökuməti Uber-ə qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb
ABŞ-nin Federal Ticarət Komissiyası (FTC) "Uber"ə qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb. İddialara görə, Uber, istifadəçiləri "Uber One" adlı abunə xidməti ilə bağlı yanıltıb. Komissiya bildirir ki, Uber abunəliyi asanlıqla ləğv etməyə imkan verməyib və istifadəçilərin razılığı olmadan ödənişlər alıb.
FTC-nin sədri Endryu Fergüson bildirib ki, amerikalılar artıq abunəliklərini ləğv etməkdə çətinlik çəkməkdən yorulublar. Komissiyanın məlumatına görə, Uber abunəliyi ləğv etmə prosesini məqsədli şəkildə çətinləşdirib. Bəzi istifadəçilərə müştəri dəstəyi ilə əlaqə saxlamaq tövsiyə edilib, lakin bu əlaqə üçün effektiv bir yol təqdim olunmayıb. Həmçinin, bəzi hallarda abunəlik rəsmi olaraq ləğv edildikdən sonra da Uber, istifadəçilərdən ödəniş almağa davam edib.
Uber-in sözçüsü isə ittihamları təkzib edib və məhkəmədə öz mövqelərini müdafiə edəcəklərini bildirib. Onlar vurğulayıblar ki, istifadəçilərin razılığı olmadan ödəniş alınmır və abunəlik, tətbiq vasitəsilə 20 saniyə ərzində ləğv oluna bilər.
Uber One xidməti 2021-ci ildən fəaliyyət göstərir. Aylıq abunə haqqı 9.99 dollar, illik abunə haqqı isə 96 dollar təşkil edir. Bu xidmətlə istifadəçilər Uber Eats xidmətində pulsuz çatdırılma və sifarişlərdə endirimlər əldə edirlər.
FTC artıq 2024-cü ilin payızında bəyan etmişdi ki, bir çox şirkət abunəliyin ləğvini süni şəkildə çətinləşdirir və bu, istifadəçilər üçün böyük çətinliklər yaradır. Komissiya, abunəliyin asan və "bir kliklə" ləğv olunmasını təmin edəcək yeni qaydaların tətbiq ediləcəyini vurğulayıb. Lakin bəzi sənaye assosiasiyaları bu təşəbbüsə qarşı məhkəmə iddiaları qaldırıblar.

The U.S. Federal Trade Commission (FTC) has filed a lawsuit against Uber. The allegations claim that Uber misled users regarding its "Uber One" subscription service. According to the FTC, Uber made it difficult to cancel subscriptions easily and charged users without their consent.
FTC Chairwoman Lina M. Khan stated that Americans are tired of struggling to cancel unnecessary services. The commission reports that Uber intentionally complicated the cancellation process. Some users were advised to contact customer support, but no effective means of communication was provided. Additionally, in some cases, even after the subscription was officially canceled, Uber continued to charge users.
A spokesperson for Uber denied the allegations and stated they would defend their position in court. They emphasized that no charges are made without user consent and that subscriptions can be canceled in less than 20 seconds via the app.
The Uber One service has been available since 2021, with a monthly subscription fee of $9.99 and an annual subscription fee of $96. The service offers users free delivery on Uber Eats and discounts on orders.
In the fall of 2024, the FTC announced that many companies are intentionally complicating subscription cancellations, creating significant challenges for users. The commission emphasized that new rules would be implemented to ensure subscriptions could be canceled easily with a single click. However, some industry associations have filed lawsuits against this initiative.