ABŞ-nin “23andMe” DNT şirkəti iflas edib
23andMe genetik test şirkəti ABŞ-də iflasdan qorunmaq üçün "Chapter 11"ə müraciət edib və aktivlərini satmağa başlayıb. Şirkətin qurucusu və baş direktoru (CEO) Anne Wojcicki də bu qərarı açıqlayarkən şirkətdən ayrıldığını və 23andMe-ni müstəqil alıcı olaraq almağa çalışacağını bildirib.
Şirkət rəhbərliyi açıqlayıb ki, məhkəmə nəzarətində keçiriləcək satış prosesi şirkətin üzləşdiyi maliyyə və əməliyyat problemlərini həll etməyə kömək edəcək. Bu prosesin şirkətə, işçilərinə və resurslarına olan inamı qoruyaraq uzun müddətli məqsədlərini həyata keçirməyə imkan verəcəyinə ümid edirlər. Şirkət insanların genomlarını öyrənmələrini və bu məlumatlardan faydalanmalarını təmin etməyi hədəfləyir.
23andMe 2021-ci ildə səhmdar şirkətə çevrildikdən sonra maliyyə çətinlikləri ilə üzləşib. Şirkət müştərilərə genetik irslərini öyrənməyə imkan verən salyot testləri ilə məşhurdur, amma bu müddət ərzində heç bir mənfəət əldə edə bilməyib. Bu səbəbdən şirkətin bazar dəyəri əvvəlki 6 milyard dollar qiymətindən 99% azalarak 48 milyon dollara düşüb.
2023-cü ildə şirkət böyük bir kibertəhlükəsizlik hücumuna məruz qalmışdı. Bu hücum nəticəsində şirkətin 7 milyon müştərinin məlumatları, o cümlədən onların genetik keçmişləri və irsi barədə məlumatlar oğurlanmışdı. Şirkət 2024-cü ilin sentyabrında bu məlumat oğurluğu ilə bağlı 30 milyon dollar ödəməklə məhkəməni bağlamışdı. Bunun ardınca Anne Wojcicki şirkəti özəl şirkətə çevirmək barədə düşünməyə başlamışdı.
Hazırda 23andMe-nin səhmləri 1.79 dollar qiymətindədir və şirkətin bazar dəyəri 48 milyon dollar təşkil edir.

"23andMe" DNA company in the US files for bankruptcy
23andMe, a genetics testing company, has filed for Chapter 11 bankruptcy protection in the U.S. and has started selling its assets. The company's founder and CEO, Anne Wojcicki, announced her departure and stated that she intends to acquire 23andMe as an independent bidder.
The company’s leadership has stated that the court-supervised sale process will help address the financial and operational challenges the company faces. They hope that this process will allow them to maintain trust in their employees and resources, enabling the company to achieve its long-term goals. The company’s mission is to help people understand and benefit from the human genome.
Since going public in 2021, 23andMe has faced financial difficulties. The company is known for its saliva-based test kits that help customers learn about their genetic ancestry, but it has failed to turn a profit during this time. As a result, the company’s market value has dropped by 99%, from a peak of $6 billion to $48 million.
In 2023, the company suffered a major cybersecurity breach, during which the data of 7 million customers, including their genetic history and ancestry information, was stolen. In September 2024, the company settled the lawsuit related to the breach by paying $30 million. Following that, Anne Wojcicki began considering taking the company private.
Currently, 23andMe’s stock is priced at $1.79, and the company’s market value stands at $48 million.