ABŞ Nümayəndələr Palatası əməkdaşlarının cihazlarında WhatsApp istifadəsi qadağan edilib
ABŞ hökuməti təhlükəsizlik risklərini əsas gətirərək WhatsApp tətbiqinin Nümayəndələr Palatasının əməkdaşları tərəfindən istifadə edilən rəsmi cihazlarda istifadəsini qadağan edib. Reuters-in əldə etdiyi və Palata əməkdaşlarına göndərilən daxili sənədə əsasən, Kibertəhlükəsizlik İdarəsi tətbiqi “istifadəçi məlumatlarının qorunması sahəsində şəffaflığın olmaması, saxlanılan məlumatların şifrələnməməsi və potensial təhlükəsizlik riskləri” səbəbilə yüksək riskli hesab edib.
Memoda alternativ olaraq Signal, iMessage, FaceTime və Microsoft Teams kimi tətbiqlərdən istifadə tövsiyə olunur.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvar ayında Meta, təxminən 90 WhatsApp istifadəçisinə, o cümlədən jurnalistlərə qarşı həyata keçirilən haker hücumunu aşkar etdiyini və dayandırdığını bildirmişdi. Hücumun İsrail mənşəli Paragon Solutions adlı casus proqram təminatı istehsalçısı ilə əlaqəli olduğu, bu şirkətin isə ötən ilin dekabrında ABŞ-ın AE Industrial Partners adlı investisiya şirkəti tərəfindən alındığı bildirilmişdi.
May ayında yayımlanan bir tədqiqat hesabatında isə Avstraliya, Kanada, Kipr, Danimarka, İsrail və Sinqapur hökumətlərinin Paragon-un müştəriləri ola biləcəyi qeyd olunurdu.

US bans WhatsApp from House of Representatives staff devices over security concerns
The U.S. government has officially banned WhatsApp from devices used by staff members of the House of Representatives, citing security concerns. According to a memo obtained by Reuters, the Office of Cybersecurity classified WhatsApp as a "high risk" due to a lack of transparency in how it protects user data, absence of stored data encryption, and other potential security vulnerabilities.
Instead, the memo recommends using more secure alternatives such as Signal, iMessage, FaceTime, and Microsoft Teams.
The decision follows an incident in January, when Meta revealed that it had detected and disrupted a hacking campaign targeting around 90 WhatsApp users, including journalists. The attack was linked to Paragon Solutions, an Israeli spyware company acquired in December 2024 by U.S.-based private equity firm AE Industrial Partners.
A May research report suggested that governments of Australia, Canada, Cyprus, Denmark, Israel, and Singapore are likely customers of Paragon.