ABŞ "VKontakte"ı "pirat bazarı" siyahısına əlavə edib
ABŞ-ın Ticarət Nümayəndəliyi (USTR) Rusiyanın "VKontakte" və "Avito" platformalarını illik piratlıq və saxta məhsullar bazarının siyahısına əlavə edib.
ABŞ rəsmilərinin iddiasına görə, 2022-ci ildən bəri bu platformalar ABŞ hüquq sahiblərinin müəllif hüquqlarını pozan materialların və qanunsuz malların silinməsi tələblərinə əməl etmir.
"Avito" nümayəndələri platformada müəllif hüquqlarını pozan məhsulların satışının qadağan olduğunu və bu cür halların təsdiqlənməsi ilə məzmunun bloklandığını bildiriblər. "VKontakte" isə məsələ ilə bağlı hər hansı şərh verməkdən imtina edib. USTR-in bu siyahıya daxil etməsi əsasən reputasiya xarakteri daşıyır və birbaşa şirkətlərin biznesinə təsir göstərmir.
2006-cı ildən bəri yayımlanan bu siyahıya Çin, Hindistan və Türkiyə kimi digər ölkələr də daxildir. Siyahı hüquq sahiblərinə tövsiyə xarakteri daşıyır və intellektual hüquqların pozulması ilə mübarizə üçün bir vasitədir.

US adds VKontakte to list of "pirate marketplaces"
The US Trade Representative (USTR) has added the Russian platforms VKontakte and Avito to its annual list of piracy and counterfeit goods marketplaces.
According to US officials, since 2022, these platforms have not complied with requests from US rights holders to remove copyright-infringing materials and illegal goods.
Representatives of Avito said that the sale of copyright-infringing products on the platform is prohibited and that content is blocked when such cases are confirmed. VKontakte declined to comment on the matter. The USTR's inclusion in this list is mainly of a reputational nature and does not directly affect the companies' businesses.
The list, published since 2006, also includes other countries such as China, India and Turkey. The list is a recommendation for rights holders and a tool for combating intellectual property infringement.