ABŞ Süni İntellekt Təhlükəsizliyi İnstitutu böyük ixtisarlarla qarşı-qarşıyadır
Milli Standartlar və Texnologiya İnstitutu (NIST) 500-ə qədər işçisini işdən çıxara bilər, bu barədə bir neçə mənbə məlumat yayıb — bu kəsintilər yeni yaranan Süni İntellekt Təhlükəsizliyi İnstitutunu (AISI) daha da təhdid edir.
NIST-ə bağlı olan AISI və "Chips for America" proqramları, əsasən işə yeni başlamış işçiləri hədəf alan ixtisarlarla “kəsiləcək”. Bloomberg isə bəzi işçilərin artıq yaxın gələcəkdə işdən çıxarılacaqları barədə şifahi xəbərdarlıq aldıqlarını bildirdi.
Son ixtisar xəbərləri başlamazdan əvvəl belə, AISI-nin gələcəyi qeyri-müəyyən idi. Süni intellektin inkişafı ilə bağlı riskləri öyrənmək və standartlar hazırlamaq üçün yaradılan bu institut, keçmiş prezident Co Baydenin süni intellekt təhlükəsizliyi ilə bağlı imzaladığı fərmanla ötən il qurulmuşdu. Lakin Prezident Donald Trump, vəzifəyə qayıtdıqdan sonra həmin fərmanı ləğv etdi və AISI-nin direktoru fevral ayında vəzifəsindən ayrıldı.
Fortune süni intellekt təhlükəsizliyi və siyasəti ilə məşğul olan bir çox təşkilatla danışıb və onlar ixtisar xəbərlərini tənqid ediblər.
"Bu kəsintilər, təsdiqləndiyi təqdirdə, hökumətin süni intellekt təhlükəsizliyi ilə bağlı kritik məsələləri araşdırmaq və həll etmək üçün imkanlarını ciddi şəkildə məhdudlaşdıracaq, halbuki belə bir ekspertizaya daha çox ehtiyac duyulan bir dövr yaşayırıq", - deyə Süni İntellekt Siyasəti Mərkəzinin icraçı direktoru Ceyson Qrin-Lou bildirib.

24 February 2025 15:48
The National Institute of Standards and Technology (NIST) may lay off up to 500 employees, according to multiple reports — cuts that further threaten the newly established Artificial Intelligence Safety Institute (AISI).
AISI and the "Chips for America" program, both part of NIST, are expected to face significant layoffs, primarily targeting probationary employees. Bloomberg reported that some of these employees have already received verbal notices of impending job cuts.
Even before these latest reports, AISI’s future was uncertain. The institute, which was created last year under then-President Joe Biden’s executive order on AI safety, was designed to study the risks associated with AI development and establish standards. However, when President Donald Trump returned to office, he repealed the executive order, and AISI’s director resigned in February.
Fortune spoke with several AI safety and policy organizations, all of which criticized the reported layoffs.
“These cuts, if confirmed, would severely limit the government’s ability to research and address critical AI safety issues at a time when such expertise is more urgently needed than ever,” said Jason Green-Lowe, executive director of the Center for AI Policy.