Alman fintek yunikornu "N26" ilk dəfə gəlir əldə edib
"N26" yunikornu Londonda "TechCrunch Disrupt" tədbirində səhnəyə çıxışından on il sonra, ilk dəfə rüblük (vergi nəzərə alınmadan) mənfəət əldə etdiyini açıqladı. Avropanın müxtəlif ölkələrində milyonlarla müştərisi olan fintek startapı, 2024-cü ilin üçüncü rübündə 2,8 milyon avro (və ya cari məzənnəyə görə 2,9 milyon dollar) xalis əməliyyat gəliri əldə edib. Bu, həm startap üçün, həm də fintek sənayesi üçün əhəmiyyətli bir mərhələdir. "Monzo", "N26", "Revolut" və "Starling" kimi banklar vaxtilə Avropanın ən çox danışılan startaplarından idi. Onlar milyardlarla investisiya cəlb edib, sürətli şəkildə böyüdü və növbəti maliyyə raunduna çatmaq üçün xeyli pul xərclədilər.
İndi isə "hesabat" vaxtıdır. Böyük maliyyə əldə etmək getdikcə çətinləşir və investorlar artıq mənfəət əldə etməyə doğru irəliləyiş görmək istəyir."Revolut" 2023-cü ildə 428 milyon dollar xalis mənfəətlə son dərəcə uğurlu olub. "Monzo" isə 2023-cü il üçün vergi nəzərə alınmadan 15,4 milyon funt-sterlinq (19,4 milyon dollar) mənfəət əldə edib. "N26" da bu uğuru izləyir.
Almaniyanın maliyyə tənzimləyicisi "BaFin" bir neçə il idi  "N26"da yeni istifadəçilərin qeydiyyatdan keçməsinə qadağa qoymuşdu. Bu sanksiya, startapı çirkli pulların yuyulmasına qarşı mübarizə proseslərini təkmilləşdirməyə məcbur etmək üçün tətbiq olunmuşdu. Lakin bu il sanksiya qaldırıldı və qərar şirkətin maliyyə göstəricilərinə əhəmiyyətli təsir göstərdi.
"N26"nın məlumatına görə, hazırda hər ay 200.000-dən çox insan şirkətdə hesab açır. Maraqlıdır ki, "N26" ümumi istifadəçi sayı ilə bağlı məlumat paylaşmağı dayandırıb. Bunun əvəzinə, şirkət 4,8 milyon “gəlir gətirən” müştərisinə diqqət yetirir.
Yeni istifadəçilərin axını 2024-cü ildə şirkətin gəlirlərini 2023-cü illə müqayisədə 40% artırıb. "N26" bu il 440 milyon avro illik gəlir əldə etməyi planlaşdırır.
Xatırladaq ki, "N26" pulsuz hesablarla yanaşı, əlavə maliyyə xidmətləri və funksiyalara çıxış imkanı verən ödənişli abunəliklər də təklif edir. Şirkət həmçinin əmanət hesabları, səhmlər, kripto ticarəti və kredit məhsulları təqdim edir.
İndi isə maraqlı olan "N26"nın mənfəət əldə etməyə davam edib etməyəcəyidir. Çünki 2024-cü ildə gəlirin 50%-i müştəri depozitlərindən və şirkətin pərakəndə kredit fəaliyyətlərindən əldə edilən faiz gəlirlərindən ibarətdir. Avropada faiz dərəcələrinin azalması bu gəlir mənbəyini yüksək səviyyədə saxlamağı çətinləşdirə bilər.

22 November 2024 02:24
Ten years after pitching on stage at TechCrunch Disrupt in London, fintech N26 has reported its first ever quarterly (pre-tax) profit. The challenger bank with millions of customers across Europe generated a net operating income of €2.8 million during the third quarter of 2024 (or $2.9 million at current exchange rates).
This is an important milestone for the startup but also significant news for the fintech industry. Challenger banks like Monzo, N26, Revolut and Starling used to be some of the most hyped startups in Europe. They raised billions in funding, expanded aggressively, and overspent to reach that next funding round.
Now, it’s time to sit down and do the math. Large funding rounds are harder to obtain and investors now often require a clear path to profitability.
Revolut is extremely profitable — $428 million in net profits for 2023 alone — while Monzo just crossed the line with a pre-tax profit of £15.4 million for 2023 ($19.4 million). N26 is following suit.
For several years, Germany’s financial regulator BaFin imposed a cap on new signups as a sanction to force the startup to improve its anti-money laundering processes. But it lifted the cap earlier this year and that has had a significant impact on the company’s bottom line.
According to N26, more than 200,000 people currently open an account with it every month. Interestingly, N26 stopped sharing the total number of users it has. Instead, the company focuses on its 4.8 million “revenue-relevant” customers.
The influx of new users has led to a 40% revenue increase for the fintech in 2024 compared to 2023. And N26 is on track to generate €440 million in annual revenue this year.
As a reminder, in addition to free accounts, N26 offers paid subscriptions with access to more financial services and features. The company also offers savings accounts, stock, and crypto trading as well as credit products.
Now, let’s see if N26 manages to stay in the black as 50% of its 2024 revenue comes from interest revenues from customer deposits and the company’s retail lending activities. With interest rates going down in Europe, that source of revenue will also be more difficult to maintain at a high level.