Amazon Çin və Asiyadan alışları dayandırıb
Qərarın mümkün səbəbi kimi Trampın dövründə qüvvəyə minmiş idxal rüsumları göstərilir. Sözügedən məhsullar Amazon tərəfindən istehsalçı ölkələrdən birbaşa satın alınır, ABŞ-yə gətirilir və bütün gömrük rüsumları şirkətin özü tərəfindən ödənilir. Bu cür birbaşa idxal Amazon-un məhsul çeşidinin təxminən 40 faizini təşkil edir.
Hazırda ləğv olunan sifarişlərin konkret sayı və həcmi barədə məlumat verilməyib. Şirkət məsələ ilə bağlı ictimai şərh təqdim etməkdən imtina edib.
Məlumata görə, ləğv edilən sifarişlər arasında Amazon ilə artıq on ildən çox əməkdaşlıq edən tədarükçülər də var. Onlardan biri, şezlonq istehsalçısı, şirkətdən aldığı məktubda sifarişlərin “səhvən” verildiyi bildirilərək, malların göndərilməməsi istənilib. Həmin sifarişin dəyəri 500 min ABŞ dolları təşkil edir ki, bu da 2025-ci il 9 aprel tarixinə olan Mərkəzi Bankın məzənnəsinə əsasən 42,7 milyon rubl edir. Tədarükçü məhsulun artıq istehsal olunduğunu və ödənişin gözlənildiyini bildirərək alternativ alıcılar axtarmağa məcbur qalıb.
Amazon şirkətində tədarükçülərlə iş üzrə keçmiş menecer, hazırda konsaltinq sahəsində çalışan Skott Miller də sifarişlərin xəbərdarlıq edilmədən ləğv olunduğunu təsdiqləyib. Onun sözlərinə görə, bu hal bir sıra tədarükçüləri çətin vəziyyətə salıb. Onlar ya məhsullarını yeni alıcılara təklif etməli, ya da Amazon ilə daha sərt və az sərfəli şərtlərlə razılığa gəlməlidirlər.

Amazon halts purchases from China and Asia
The likely reason behind the decision appears to be the import tariffs enacted during Donald Trump’s presidency. The affected products are purchased directly by Amazon from manufacturing countries, shipped to the U.S., and all customs duties are covered by the company itself. This form of direct import accounts for approximately 40% of Amazon’s product range.
At present, the exact number and volume of canceled orders have not been disclosed. The company has refused to provide a public comment on the matter.
According to available information, some of the canceled orders involve suppliers who have worked with Amazon for over a decade. One such supplier, a manufacturer of sun loungers, received a letter from the company stating that the orders had been placed “by mistake” and requesting that the products not be shipped. The value of the order amounts to $500,000, which, as of April 9, 2025, equals 42.7 million rubles according to the Central Bank’s exchange rate. The supplier noted that the products have already been manufactured and payment is expected, forcing them to look for alternative buyers.
Scott Miller, a former Amazon supplier relations manager who now works in consulting, confirmed that some orders were canceled without prior notice. According to him, the move has placed several suppliers in a difficult position. They will now have to either seek new buyers for their goods or renegotiate terms with Amazon, likely under less favorable conditions.