Amazon, istehlak məhsulları bölməsi çərçivəsində “agentic AI” (müstəqil qərar verən süni intellekt) üzərində çalışan yeni tədqiqat və inkişaf qrupunu qurub. Qrup bu barədə dörd gün əvvəl CNBC-nin xəbərində elan edilib və məlum olub ki, qrup Amazon-un Lab126 şöbəsində fəaliyyət göstərəcək; bu şöbə Echo, Kindle kimi cihazların hazırlanmasında iştirak edib.
Lab126-un fiziki məhsulların xususi ilə Echo və Kindle  arxasındakı aparat R&D bölməsi olması bu qrupun yerinin niyə burası olduğunu izah edir. Amazon istəyir ki, bu agentic AI çərçivəsi anbar robotlarına daha ağıllı imkanlar versin: bir neçə addımlıq və kompleks tapşırıqları insan müdaxiləsi olmadan yerinə yetirə bilsin .
Investopedia isə məqaləsində qeyd edir ki, agentic AI chatbot-lardan fərqli olaraq çoxaddımlı əməliyyatlar yerinə yetirir və Amazon bu sistemi anbar robotlarında tətbiq etməyi planlaşdırır .
Qrupun məqsədi və perspektivi
Təbii dil əmrlərini başa düşən robotlar: Amazon-un məqsədi robotları yalnız müəyyən funksiyanı yerinə yetirməyə yönəlməkdən çıxarıb, təbii dil ilə qarşılıqlı əlaqə qurmaq qabiliyyətinə malik “ağıllı köməkçilər” halına gətirməkdir .
Bu, Amazon-un robotik təchizat zəncirini gücləndirə bilər və daha səmərəli, elastik anbar sistemləri yarada bilər.
Bu yeni inisiativ Amazon-un agente yönəlmiş süni intellekt strategiyasının genişlənməsini göstərir. AWS (Amazon Web Services) bir müddət əvvəl öz agentic AI bölməsini yaratmışdı. AWS başçısı Matt Garman qeyd etmişdi ki, agentic AI "AWS üçün növbəti multi‑milyardlıq biznes ola bilər"
Amazon-un Lab126-da qurduğu bu yeni agentic AI və robototexnika qrupu, şirkətin süni intellekt və fiziki robotik inteqrasiyaları sahəsində növbəti böyük addımı olaraq görünür. Bu, həm texniki tərəfdən, həm də praktiki tətbiq baxımından robotların insan tələblərinə uyğunlaşma və daha müstəqil fəaliyyət bacarıqlarını artırmaq üçün vacib əhəmiyyət kəsb edir.
Bu genişləndirilmiş yanaşma, Amazon-u robotik əməliyyatlarda daha qabaqcıl həllər təqdim edən şirkətlər sırasına daxil edə və e-ticarət anbarlarının avtomatlaşdırılmasında yeni standartlar yarada bilər.

Amazon has created an agentic AI and robotics team at Lab126
Amazon has established a new research and development group focused on “agentic AI” (autonomous decision-making artificial intelligence) within its consumer products division. The group was announced four days ago in a CNBC report and will operate out of Amazon’s Lab126 division, which has been involved in the development of devices like the Echo and Kindle.
The fact that Lab126 is a hardware R&D division responsible for physical products, especially Echo and Kindle, explains why this group is based there. Amazon aims for this agentic AI framework to empower warehouse robots with smarter capabilities: enabling them to perform multi-step and complex tasks without human intervention.
According to an article by Investopedia, agentic AI differs from chatbots by executing multi-step operations, and Amazon plans to apply this system to warehouse robots.
Group’s goal and perspective
Robots that understand natural language commands: Amazon’s goal is to transform robots from performing specific functions into “intelligent assistants” capable of interacting through natural language.
This could strengthen Amazon’s robotic supply chain and create more efficient and flexible warehouse systems.
This new initiative demonstrates the expansion of Amazon’s agentic AI strategy. Amazon Web Services (AWS) had previously established its own agentic AI division. AWS CEO Matt Garman stated that agentic AI “could be the next multi-billion dollar business for AWS.”
The new agentic AI and robotics group established at Amazon’s Lab126 appears to be the company’s next major step in integrating artificial intelligence and physical robotics. It is crucial both technically and practically for enhancing robots’ ability to adapt to human demands and to operate more autonomously.
This expanded approach could place Amazon among companies offering the most advanced solutions in robotic operations and set new standards for automation in e-commerce warehouses.