Amazon "TikTok"u satın almaq üçün təklif göndərib
Amazon "TikTok"un bütün hüquqlarını əldə etmək məqsədilə təklif göndərib. Bu xəbər The New York Times tərəfindən yayımlanıb. TikTok 5 aprel tarixinə qədər Çin sahibkarlığından imtina etməli və ya ABŞ-də qadağan olunma riski ilə üzləşməli olduğu üçün Amazon-un təklifi diqqət çəkib. Lakin, danışıqlarda iştirak edən tərəflər bildiriblər ki, Amazon-un təklifi ciddi şəkildə nəzərə alınmayıb.
Tramp TikTok-un gələcəyi ilə bağlı müvafiq rəsmi şəxslərlə görüş keçirəcək. Tramp daha əvvəl bildirib ki, TikTok-un ana şirkəti ByteDance ilə razılaşmanın 5 aprel tarixinə qədər tamamlanması gözlənilir.
Financial Times-ın verdiyi məlumata görə, bir gün əvvəl Andreessen Horowitz, TikTok-a investisiya qoymaq məqsədilə Oracle-in rəhbərlik etdiyi təklifdə iştirak etmək üçün danışıq apardığını və digər bir çox amerikalı investorların bu təklifi dəstəklədiyini açıqlayıb.
Keçən həftə isə Reuters özəl investisiya şirkəti Blackstone-un ByteDance-in hazırkı qeyri-Çinli səhmdarları ilə birlikdə, o cümlədən Susquehanna International Group və General Atlantic ilə TikTok-un ABŞ əməliyyatlarını əldə etmək məqsədilə yeni kapital təmin etməyi müzakirə etdiyini bildirərək, bu müzakirələrin TikTok-un gələcəyini müəyyənləşdirməkdə əhəmiyyətli rol oynadığını qeyd edib.

Amazon has submitted a bid to acquire TikTok
Amazon has submitted a bid to acquire all of TikTok's rights, according to a report by The New York Times. TikTok must divest its Chinese ownership by April 5 or face a potential ban in the U.S., which has made Amazon's bid notable. However, parties involved in the discussions have stated that Amazon's offer is not being seriously considered.
President Trump is set to meet with relevant officials to discuss TikTok's future. Trump has previously stated that the deal with TikTok's parent company, ByteDance, is expected to be finalized by the April 5 deadline.
According to Financial Times, one day prior, Andreessen Horowitz was in talks to invest in TikTok as part of an offer led by Oracle, with several other American investors supporting the bid.
Last week, Reuters reported that private equity firm Blackstone is considering joining ByteDance’s current non-Chinese shareholders, including Susquehanna International Group and General Atlantic, to provide fresh capital to acquire TikTok's U.S. operations. These discussions are seen as playing a significant role in determining TikTok's future.