Amazon, Çinlə artan geosiyasi gərginliklər fonunda Şanxaydakı Süni İntellekt (AI) tədqiqat laboratoriyasını bağlamaq qərarına gəlib. Bu addım, IBM və Microsoft kimi digər ABŞ şirkətlərinin də Çindəki tədqiqat fəaliyyətlərini məhdudlaşdırdıqları bir dövrdə baş verir.
Amazon-un bu laboratoriyası 2018-ci ildə şirkətin Amazon Web Services (AWS) bölməsi tərəfindən yaradılmışdı. Laboratoriyanın baş elmi işçisi Vanq Mincie sosial mediada paylaşdığı yazıda komandasının “ABŞ-Çin münasibətlərindəki gərginlik səbəbilə strateji dəyişikliklərə görə ləğv edildiyini” bildirib. Onun sözlərinə görə, komanda son altı ildə 100-dən çox elmi məqalə dərc edib və Amazon-un təxminən 1 milyard dollar gəlir əldə etməsinə səbəb olan açıq mənbəli neyron şəbəkə alqoritmləri üzərində çalışıb.
Amazon-un sözçüsü isə bildirib ki, AWS daxilində müəyyən komandalar üzrə iş yerləri ixtisar edilir. Bu, şirkətin beynəlxalq miqyasda ixtisarlara başladığı bir mərhələyə təsadüf edir. Amazon rəhbəri Endi Cassi də ötən ay bildirmişdi ki, süni intellektin inkişafı bütün şirkət üzrə bəzi işlərin avtomatlaşdırılmasına və nəticədə bəzi işçilərin ixtisarına səbəb olacaq.
Amazon hal-hazırda Çində əsasən ölkədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərə və qlobal əməliyyatlar üçün AWS-dən istifadə edən yerli texnologiya firmalarına xidmət göstərir. Lakin ABŞ hökumətinin Çinə qabaqcıl çip və bulud xidmətlərinə çıxışı məhdudlaşdıran siyasəti, Çinli tədqiqatçıların beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını da çətinləşdirir.
Amazon daha əvvəl də Çindəki fəaliyyətlərini azaldıb – 2019-cu ildə elektron ticarət sahəsindən çıxıb və 2023-cü ildə elektron kitab mağazasını bağlayıb.

Amazon is closing its artificial intelligence research lab in Shanghai
Amid escalating geopolitical tensions between the United States and China, Amazon has decided to shut down its Artificial Intelligence (AI) research lab in Shanghai. This move comes at a time when other U.S. companies like IBM and Microsoft are also scaling back their research operations in China.
Amazon’s lab was established in 2018 by its Amazon Web Services (AWS) division. The lab’s chief scientist, Wang Mingjie, stated on social media that the team was disbanded due to “strategic changes resulting from the tense U.S.-China relationship.” According to him, the team has published over 100 scientific papers in the past six years and contributed to the development of open-source neural network algorithms that helped Amazon generate approximately $1 billion in revenue.
An Amazon spokesperson confirmed that some teams within AWS are experiencing job cuts, coinciding with broader global layoffs at the company. Amazon CEO Andy Jassy also said last month that the advancement of AI would lead to automation of certain roles across the company, resulting in workforce reductions.
Currently, Amazon’s operations in China are primarily focused on serving international companies operating within the country and local tech firms using AWS for global operations. However, U.S. government policies restricting China’s access to advanced chips and cloud services are making international research collaborations more difficult for Chinese researchers.
This is not Amazon’s first move to scale back in China. The company exited the e-commerce market in 2019 and shut down its Kindle e-book store in 2023.