Amazon süni intellekt sahəsinə 100 milyard dollar investisiya edəcək
Keçən həftə DeepSeek-in süni intellekt sahəsində büdcələrin azalacağı ilə bağlı yayılan xəbərlərə baxmayaraq, Böyük Texnologiya şirkətləri bu sahəyə investisiyalarını artırmağa davam edir. Amazon da bu şirkətlərdən biridir. Şirkət 2025-ci il üçün süni intellekt sahəsinə 100 milyard dollardan çox investisiya qoymağı planlaşdırır. Amazon-un baş direktoru Endi Cassi bu investisiyanın böyük hissəsinin AWS-in (Amazon Web Services) süni intellekt imkanlarına ayrılacağını açıqlayıb.
Cassi 2024-cü ilin dördüncü rübündəki 26,3 milyard dollarlıq kapital xərclərinin 2025-ci ildə də davam edəcəyini və bunun təxmini olaraq illik 105,2 milyard dollara çatacağını vurğulayıb. Bu məbləğ 2024-cü ildə Amazon-un etdiyi 78 milyard dollarlıq investisiyadan çox daha yüksəkdir.
Amazon süni intellektin qiymətinin ucuzlaşmasının gəlirlərinə mənfi təsir etməyəcəyini bildirib. Əksinə, Cassi süni intellektin ucuzlaşmasının daha çox tələbat doğuracağını və AWS-in bu tələbatdan faydalanacağını qeyd edib. O, qeyd edib ki, texnologiya ucuzlaşarsa, bunun ümumilikdə texnologiyaya sərf olunan investisiyanın azalmasına səbəb olmayacağına inanır. Hətta bu vəziyyəti internetin və bulud texnologiyalarının ilk dövrləri ilə müqayisə edib.
Digər böyük texnologiya şirkətləri də bu ilki maliyyə hesabatlarında süni intellektin daha da ucuzlaşmasının tələbatı artıracağına diqqət çəkiblər. Meta-nın baş direktoru Mark Zukerberq ötən həftə şirkətin uzun müddətdə süni intellektə "yüz milyardlarla" dollar investisiya qoyacağını açıqlayıb. 2025-ci il üçün Meta 60 milyard dollarlıq investisiya qoymağı planlaşdırır.
Alphabet 2025-ci ildə kapital xərclərini 42% artıraraq 75 milyard dollara çatdıracaq. Şirkət baş direktoru Sundar Piçai süni intellektin qiymətinin azalmasının yeni istifadələrə imkan yaradacağını bildirib.
Microsoft isə 2025-ci il üçün yalnız süni intellekt məlumat mərkəzlərinə 80 milyard dollar investisiya qoyacağını açıqlayıb. Şirkətin baş direktoru Satya Nadella, süni intellektin qiymətinin azalması ilə daha çox tələbatın olacağını bildirmiş və Jevons Paradoksunu (qiymətlər azalarsa, tələbatın artması) diqqətə çatdırıb.
Hazırda böyük texnologiya şirkətləri süni intellekt sahəsinə daha çox investisiya qoymağa davam edirlər və hələlik bu sahədə azalma əlamətləri yoxdur.

Amazon to Invest $100 Billion in Artificial Intelligence Sector
Despite reports last week from DeepSeek about budget cuts in the field of artificial intelligence, Big Tech companies continue to increase their investments in this area. Amazon is one of these companies. The company plans to invest over $100 billion in AI for 2025. Amazon's CEO Andy Jassy revealed that a large portion of this investment will be dedicated to the AI capabilities of AWS (Amazon Web Services).
Jassy emphasized that the $26.3 billion capital expenditures in Q4 of 2024 will continue into 2025, reaching an estimated annual total of $105.2 billion. This amount is significantly higher than Amazon's $78 billion investment in 2024.
Amazon has stated that the decrease in AI prices will not negatively affect its revenues. On the contrary, Jassy noted that the reduction in AI prices will lead to increased demand, and AWS will benefit from this demand. He believes that if technology becomes cheaper, it will not lead to an overall decrease in spending on technology. He even compared this situation to the early days of the internet and cloud technologies.
Other major tech companies have also pointed out in their financial reports this year that the further reduction in AI prices will increase demand. Meta's CEO, Mark Zuckerberg, revealed last week that the company will invest "hundreds of billions" of dollars in AI over the long term. Meta plans to invest $60 billion in 2025.
Alphabet will increase its capital expenditures by 42% in 2025, reaching $75 billion. The company's CEO, Sundar Pichai, mentioned that the reduction in AI prices will create new opportunities for usage.
Microsoft, on the other hand, has announced it will invest $80 billion in AI data centers for 2025. The company's CEO, Satya Nadella, highlighted that the decrease in AI prices will lead to higher demand, referencing Jevons' Paradox (when prices fall, demand increases).
Currently, major tech companies are continuing to invest more in the AI field, and there are no signs of a slowdown in this area.