Amazon süni intellekt sahəsində yeni addım ataraq Nova ailəsinin ən güclü modeli olan Nova Premier-i təqdim etdi. Şirkət bu modelin mətn, şəkil və video formatlı məlumatları emal edə bildiyini, lakin səslə işləmə funksiyasının olmadığını açıqlayıb. Nova Premier artıq Amazon-un süni intellekt platforması olan Bedrock vasitəsilə istifadəyə verilib.
Modelin əsas üstünlüklərindən biri onun kontekst uzunluğunun 1 milyon token olmasıdır ki, bu da təxminən 750 min sözün eyni anda təhlil olunması deməkdir. Amazon-un verdiyi məlumata əsasən, Nova Premier dərin kontekst anlayışı, çoxmərhələli planlaşdırma və bir neçə alət və məlumat mənbələri ilə dəqiq işləmək bacarığı tələb edən mürəkkəb tapşırıqlarda yüksək performans göstərir. Daxili sınaq nəticələrinə görə, model bilik axtarışı (SimpleQA) və vizual anlama (MMMU) testlərində uğurlu nəticələr əldə edib.
Bununla belə, model bəzi sahələrdə rəqiblərindən geri qalır. Google-un Gemini 2.5 Pro modeli ilə müqayisədə kodlaşdırma (SWE-Bench Verified), riyaziyyat və elm sahəsindəki testlərdə (GPQA Diamond və AIME 2025) zəif nəticələr göstərdiyi bildirilir. Nova Premier həmçinin məntiqi düşünmə qabiliyyətinə malik “reasoning” modellərdən deyil; o, cavabları daha dərindən düşünmək və fakt yoxlamaq üçün əlavə hesablama resursları istifadə edə bilmir.
Nova Premier-in qiymət siyasəti isə belədir: modelə daxil edilən 1 milyon token üçün $2.50, model tərəfindən yaradılan 1 milyon token üçün isə $12.50 ödənilir. Bu qiymətlər rəqib modellərlə müqayisədə orta səviyyədədir.
Amazon bu modeli daha çox kiçik modellərin öyrədilməsi üçün istifadə etməyi planlaşdırır. Yəni onun imkanlarından faydalanaraq daha sürətli və yüngül modellər hazırlanacaq. Şirkətin baş direktoru Andy Jassy bildirib ki, Amazon süni intellekt sahəsində 1.000-dən çox tətbiq hazırlayır və bu texnologiyadan əldə olunan gəlir illik milyardlarla dollara çatıb. Nova Premier bu strategiyanın növbəti addımı kimi təqdim olunur.

Amazon has taken a new step in the field of artificial intelligence by introducing Nova Premier, the most powerful model in its Nova family. The company announced that the model can process text, image, and video data, although it does not support audio processing. Nova Premier is now available through Amazon's AI platform, Bedrock.
One of the model’s main advantages is its context length of 1 million tokens, which allows it to analyze approximately 750,000 words at once. According to Amazon, Nova Premier performs well in complex tasks that require deep contextual understanding, multi-step planning, and precise execution across multiple tools and data sources. Internal testing shows the model achieved strong results in knowledge retrieval (SimpleQA) and visual understanding (MMMU) benchmarks.
However, the model falls behind in some areas compared to competitors. It underperforms on coding (SWE-Bench Verified), math, and science benchmarks (GPQA Diamond and AIME 2025) when compared to Google’s Gemini 2.5 Pro. Additionally, Nova Premier is not a “reasoning” model, meaning it cannot take extra time or computing resources to deeply consider and fact-check answers like some other models, such as OpenAI’s o4-mini or DeepSeek’s R1.
The pricing structure for Nova Premier is as follows: $2.50 per 1 million input tokens and $12.50 per 1 million output tokens, which is mid-range compared to rival offerings.
Amazon plans to use Nova Premier mainly for training smaller models through a process called distillation — essentially transferring its capabilities into faster, more efficient models tailored for specific use cases. CEO Andy Jassy stated that Amazon is currently developing over 1,000 generative AI applications and that the company’s AI revenue is growing at a triple-digit rate year over year, contributing to a multi-billion-dollar annual revenue run rate. Nova Premier is presented as a key part of this broader AI growth strategy.