Amazon yeni süni intellekt robotlarını iş yerlərinə tətbiq etməyə başlayıb
Amazon, robotların anbar işçilərinin yerini almağa başladığı yeni bir mərhələyə qədəm qoyub. Şirkət, "Vulcan" adlı yeni robotunu təqdim edərək anbarlarda insan işçilərinin fiziki yükünü azaltmağa və yeni iş imkanları yaratmağa başladığını açıqlayıb. CEO Andy Jassy, bu robotun insanlara təhlükəsiz və daha az yorucu iş şəraiti təmin etdiyini və eyni zamanda robot texnikası sahəsində bacarıq qazandırmaq üçün anbar işçilərinə təlimlər verildiyini bildirib.
Amazon-un açıqlamasına görə, Vulcan robotu anbarın ən yüksək və ən aşağı rəflərindən məhsulları toplayaraq, insanların bu işləri yerinə yetirməsinə ehtiyacı azaldır. İnsan işçilər isə yalnız ortada olan və ya robotun hələ idarə edə bilmədiyi məhsulları toplayacaq. Bu yanaşma, Amazon-un anbar işçiləri üçün yeni karyera yolları açacaq, çünki şirkət, bəzi işçiləri robot texnikası sahəsində ixtisaslaşmağa hazırlayır.
Robotların artıq müştəri sifarişlərinin 75%-ini tamamladığı və bu texnologiyanın şirkətdə yeni iş növlərinin yaranmasına səbəb olduğu qeyd olunur. Bu, robot mühəndisləri və texniki qulluq işçiləri kimi yeni peşə kateqoriyalarının yaradılmasına imkan verir. Bununla yanaşı, Amazon, bəzi işçilərə robot texnikası sahəsində yenidən təhsil alma imkanı təqdim edir.
Lakin bu dəyişikliklərin tamamilə insansız bir gələcəyə yol açıb-çatmaması sual altındadır. Bəzi mütəxəssislər hesab edir ki, robotlar yalnız ən böyük şirkətlər tərəfindən istifadə ediləcək, digər sahələrdə isə insanlar hələ də əsas işçi qüvvəsi olacaq. Yəni, avtomatlaşdırma yalnız çox böyük şirkətlərin əlində olacaq, kiçik və orta ölçəkli müəssisələrdə isə işçilər hələ də işləyəcəklər.
Amazon-un bu yeni robotlaşdırma addımı, texnologiyanın və iş dünyasının necə evriləcəyinə dair daha geniş bir müzakirəni də alovlandırır. Gələcəkdə, insan işçiləri yerinə robotlara nəzarət edən "avtomatlaşdırma monitorları" və ya fast-food restoranlarında robot aşpazların rəhbərləri kimi yeni peşə sahələri yaranacaq.

Amazon has started implementing new AI robots in the workplace
Amazon has entered a new phase where robots are starting to replace warehouse workers. The company has unveiled a new robot called "Vulcan," designed to reduce the physical strain on human workers and create new job opportunities. CEO Andy Jassy stated that the robot is improving workplace safety by handling ergonomically challenging tasks while offering training to warehouse workers to develop skills in robotics maintenance.
According to Amazon's statement, the Vulcan robot will pick products from the highest and lowest shelves in the warehouse, reducing the need for humans to climb ladders or bend down all day. Human workers will only gather products from the middle shelves or those that the robot still cannot manage. This approach will open up new career paths for Amazon's warehouse workers, as the company trains some employees to specialize in robotics maintenance.
It is noted that robots already complete 75% of customer orders, leading to the creation of new job categories within the company, such as robotic engineers and technical support staff. Amazon also offers retraining programs for employees to gain expertise in robotics.
However, it remains uncertain whether this shift will lead to a completely robot-free future. Some experts believe that robots will only be used by the largest companies, while humans will continue to make up the primary workforce in other sectors. Thus, automation may remain a tool for major corporations, while small and medium-sized businesses will still rely on human workers.
Amazon's move towards automation sparks broader discussions about how technology and the job market will evolve. In the future, new job roles may emerge, such as "automation monitors" overseeing robots or fast-food restaurant workers managing robot chefs.