Anthropic 150 milyard dollarlıq dəyərə çatmaq üçün yeni investisiya turu planlaşdırır
Anthropic bazar dəyərini 150 milyard dollara yüksəltmək məqsədilə yeni investisiya raundu üçün ilkin danışıqlara başlayıb. Financial Times-ın məlumatına görə, şirkət bu mərhələdə ən azı 3 milyard dollar, ehtimal ki, 5 milyard dollara qədər vəsait toplamağı planlaşdırır. Bu, şirkətin daha əvvəl – 2025-ci ilin mart ayında əldə etdiyi 61,5 milyard dollarlıq dəyərləndirmədən təxminən ikiqat artıq deməkdir.
FT-nin məlumatlı mənbələri bildirir ki, bu yeni raund çərçivəsində Anthropic Abu Dabi mərkəzli MGX fondu da daxil olmaqla, müxtəlif beynəlxalq investorlarla təmasdadır. Diqqətçəkici məqam ondan ibarətdir ki, şirkət bu vaxta qədər Yaxın Şərqdən birbaşa maliyyələşməyə ehtiyatla yanaşırdı, lakin görünür, bu strategiyada dəyişiklik olub.
Anthropic 2025-ci ilin martında Lightspeed Venture Partners və digər investorların iştirakı ilə 3,5 milyard dollar cəlb etmişdi. O zaman şirkət bu vəsaiti süni intellektin növbəti nəsil modellərinin hazırlanmasına, beynəlxalq genişlənməyə və hesablama gücünün artırılmasına sərf etməyi planlaşdırırdı.
Bundan sonra Anthropic Claude Sonnet 4 və Claude Opus 4 adlı ən son hibrid AI modellərini istifadəyə verib. Şirkət həmçinin səsli rejimi də Claude çat-botuna inteqrasiya edərək texnologiyasını daha da əlçatan və funksional edib. Claude Opus 4 modeli, texniki baxımdan, "dünyanın ən yaxşı proqramlaşdırma modeli" adlandırılıb.
Hal-hazırda, Anthropic-in illik gəlirinin 1 milyard dollardan 4 milyard dollara qədər yüksəldiyi qeyd olunur. Bu artım əsasən korporativ müştərilərə yönəlmiş abunə əsaslı xidmətlər sayəsində baş verib. Yeni maliyyə dəstəyi şirkətə həm rəqibləri olan OpenAI, Google DeepMind və Meta ilə rəqabət aparmaq, həm də texnoloji liderliyini qorumaq üçün böyük imkanlar yaradacaq.

Anthropic in talks to raise funding at $150 billion valuation
AI startup Anthropic, known for developing the Claude chatbot, has entered preliminary talks to raise a new round of funding that could value the company at $150 billion, according to the Financial Times. This would mark a sharp increase from its $61.5 billion valuation in March 2025, when the company last raised funds.
Sources familiar with the matter told FT that Anthropic aims to raise at least $3 billion, with the potential to increase that amount to as much as $5 billion. Among the investors the company is reportedly in discussions with is MGX, an Abu Dhabi-based fund. Notably, Anthropic had previously refrained from direct funding from the Middle East, but this may be changing as the company expands its global ambitions.
In March 2025, Anthropic raised $3.5 billion from Lightspeed Venture Partners and other investors. The funding was used to accelerate the development of next-generation AI systems, expand internationally, and significantly boost computing infrastructure.
In May, Anthropic released its latest hybrid language models — Claude Sonnet 4 and Claude Opus 4, the latter of which was described as “the best coding model in the world.” The company also added voice capabilities to the Claude chatbot, broadening its accessibility and user experience.
Industry insiders report that Anthropic’s annual revenue is now estimated to be between $1 billion and $4 billion, fueled largely by subscription-based enterprise offerings. If successful, this new round of funding could further solidify Anthropic’s position as a top player in the AI race, competing with rivals such as OpenAI, Google DeepMind, and Meta.