Anthropic 3.5 milyard dollar investisiya alıb
Anthropic şirkəti 3.5 milyard dollar topladığını və post-maliyyə dəyərləndirməsinin 61.5 milyard dollar olduğunu açıqlayıb. Bu maliyyə raundu Lightspeed Venture Partners tərəfindən liderlik edilib və Bessemer Venture Partners, Cisco Investments, D1 Capital Partners, Fidelity Management & Research Company, General Catalyst, Jane Street, Menlo Ventures və Salesforce Ventures kimi iştirakçılarla baş tutub. Bu, şirkətin ümumilikdə topladığı məbləği 18.2 milyard dollar edib.
Şirkət blog yazısında bildirib ki, bu investisiya ilə Anthropic növbəti nəsil süni intellekt sistemlərinin inkişafını sürətləndirəcək, hesablama gücünü artıracaq, mexaniki şərh edilə bilənlik və uyğunlaşma üzrə tədqiqatlarını dərinləşdirəcək və beynəlxalq genişlənməsini sürətləndirəcək.
Anthropic-in ən son süni intellekt modeli Claude 3.7 Sonnet-in buraxılışı, şirkətin məhsul istifadə təcrübəsini sadələşdirmə səylərinin bir hissəsidir. Bu model istifadəçilərin sorğularına daha diqqətlə cavab verə bilən "hibrid düşüncə" modelidir. Anthropic süni intellekt sahəsində çoxsaylı seçimlər və qiymətlər arasında istifadəçiləri seçim etməkdən xilas etməyi hədəfləyir, yəni ideal halda bir model hər şeyi idarə edəcək.
Şirkət artıq gəlirlərini artırıb, 2025-ci ildə illik gəlir artımının 30%-ə qədər yüksəldiyi bildirilib. Lakin, şirkət süni intellekt sistemlərini inkişaf etdirmək üçün böyük məbləğlər xərcləyir. İnvestorlara bildirilib ki, bu il şirkət təxminən 3 milyard dollar sərf etməyi gözləyir.
Anthropic, həmçinin yeni alətlər və abunə planları təqdim etməyə başlayıb. Buna desktop müştəri və mobil tətbiqlər daxil olmaqla kompüterdən istifadə edən "agentlər" daxildir. Şirkət Avropada ofislər açıb və bir sıra yüksək profilli işə qəbul edib, bunlar arasında Instagram-ın qurucusu Mike Krieger, OpenAI-nin qurucusu Durk Kingma və keçmiş OpenAI təhlükəsizlik araşdırmaçısı Jan Leike var.
Şirkət, həmçinin Amazon ilə əlaqələrini möhkəmləndirib. Amazon Anthropic-ə əlavə olaraq 4 milyard dollar sərmayə qoyub və şirkətlə öz xüsusi süni intellekt çipləri olan Trainium-u model təlimi iş yükü üçün optimallaşdırmaq üzrə əməkdaşlıq edəcək. Həmçinin, Anthropic ilə birlikdə, Alexa-nın yeni versiyası olan Alexa+ üzərində çalışacaqlar.
Anthropic 2021-ci ildə CEO Dario Amodei tərəfindən qurulub. Amodei, əvvəlcə OpenAI-də tədqiqat üzrə vitse-prezident idi və şirkət ilə gələcək planları barədə fikir ayrılıqları səbəbindən ayrılıb. O, bir çox keçmiş OpenAI əməkdaşları ilə birgə Anthropic-i qurub, bunlar arasında OpenAI-nin keçmiş siyasət rəhbəri Jack Clark da var.

Anthropic Secures $3.5 Billion Investment
Anthropic has announced that it raised $3.5 billion, with a post-money valuation of $61.5 billion. This funding round was led by Lightspeed Venture Partners, with participation from Bessemer Venture Partners, Cisco Investments, D1 Capital Partners, Fidelity Management & Research Company, General Catalyst, Jane Street, Menlo Ventures, and Salesforce Ventures. This brings the company’s total funding to $18.2 billion.
In a blog post, the company stated that this investment will accelerate the development of next-generation artificial intelligence systems, expand computational power, deepen research in mechanistic interpretability and alignment, and accelerate its international expansion.
Anthropic’s latest AI model, Claude 3.7 Sonnet, is part of the company's efforts to simplify the product experience. This model is a “hybrid reasoning” model capable of carefully considering user queries before responding. Anthropic aims to eliminate the need for users to choose between multiple AI options with varying costs and capabilities—ideally, one model will handle everything.
The company has already seen revenue growth, with a reported 30% increase in annual revenue in 2025. However, it is spending heavily on developing its AI systems, with an expected burn rate of around $3 billion this year.
Anthropic has also begun offering new tools and subscription plans, including "agents" for computer use, a desktop client, and mobile applications. The company has opened offices in Europe and made several high-profile hires, including Instagram co-founder Mike Krieger, OpenAI co-founder Durk Kingma, and former OpenAI safety researcher Jan Leike.
The company has strengthened its relationship with Amazon, which invested an additional $4 billion in Anthropic. Amazon will collaborate with the company to optimize its custom AI chips, Trainium, for model training workloads. Together, they are also working on Alexa's new version, Alexa+.
Anthropic was founded in 2021 by CEO Dario Amodei, who previously served as VP of Research at OpenAI but parted ways with the company over differences in future plans. Amodei, along with several former OpenAI employees, launched Anthropic, including former OpenAI policy lead Jack Clark.