Anthropic Çin mərkəzli müəssisələrə süni intellekt xidmətləri göstərməyi dayandırdı
Anthropic, səhmlərinin əksəriyyəti Çin təşkilatlarına məxsus olan müəssisələrə süni intellekt xidmətləri təklif etməyi dayandırmaq qərarına gəlib. Bu, bir Amerika Sİ şirkəti tərəfindən qəbul edilən ilk belə qərar hesab olunur.
San-Fransisko mərkəzli şirkətin rəhbərlərindən birinin Financial Times-a verdiyi məlumata görə, bu qərarın əsas məqsədi Pekinin texnologiyadan hərbi və kəşfiyyat məqsədləri üçün istifadəsini əngəlləməkdir. Bu siyasətə ByteDance, Tencent və Alibaba kimi nəhəng şirkətlər də daxil ola bilər.
Adı açıqlanmayan rəhbər qeyd edib ki, bu qərarla “Çin şirkətlərinin ən qabaqcıl süni intellektə girişinə imkan verən bir boşluğu aradan qaldırırıq.” O, həmçinin bu siyasətin ABŞ-nin digər rəqibləri olan Rusiya, İran və Şimali Koreyanı da əhatə edəcəyini bildirib.
Anthropic bu addımı “çevik süni intellekt imkanlarının ABŞ liderliyinə uyğun və demokratik maraqlar naminə inkişaf etməsini təmin etmək” məqsədi ilə atdığını vurğulayıb.
Şirkət bu qərarın qlobal gəlirlərində yüz milyonlarla dollarlıq itkiyə səbəb ola biləcəyini qəbul edir. Buna baxmayaraq, rəqiblərə müştəri itirmək riskinə rəğmən, bu məsələnin “ciddi bir problem” olduğuna diqqət çəkmək istədiklərini bildirirlər.
ABŞ-də Çin şirkətlərinin Sinqapur kimi ölkələrdə törəmə müəssisələr yaratmaqla Amerikan texnologiyasına daha az nəzarət altında daxil olmağa çalışması ilə bağlı narahatlıqlar artır. Çindəki şirkətlərin istənilən vaxt dövlətə məlumat təqdim etmək öhdəliyi, ABŞ üçün milli təhlükəsizlik riski kimi qiymətləndirilir.
Bu addım, Çinin süni intellektdən hipersonik silahlardan nüvə modelləşdirməsinə qədər müxtəlif hərbi sahələrdə istifadə edə biləcəyi narahatlıqlarının fonunda atılıb.
Digər tərəfdən, Çinin DeepSeek startapının bu ilin əvvəlində yayımladığı açıq qaynaqlı R1 modeli, Amerikan modelləri ilə rəqabət edə biləcək səviyyədə idi. OpenAI isə DeepSeek-in R1 modelini öyrətmək üçün öz modellərinə qeyri-qanuni şəkildə daxil olduğunu iddia etmişdi.

Anthropic has stopped providing artificial intelligence services to China-based companies
Anthropic has decided to stop offering artificial intelligence services to companies whose majority of shares are owned by Chinese organizations. This is considered the first such decision made by a U.S.-based AI company.
According to one of the executives of the San Francisco-based company, who spoke to the Financial Times, the primary goal of this decision is to prevent Beijing from using the technology for military and intelligence purposes. This policy could potentially include major companies such as ByteDance, Tencent, and Alibaba.
The unnamed executive stated that this move “closes a gap that allows Chinese companies access to the most advanced AI.” He also mentioned that the policy will extend to other U.S. rivals, including Russia, Iran, and North Korea.
Anthropic emphasized that this step is intended to “ensure the development of flexible AI capabilities aligns with U.S. leadership and democratic interests.”
The company acknowledges that this decision could result in hundreds of millions of dollars in lost global revenue. Nevertheless, they stress that, despite the risk of losing customers to competitors, they want to highlight the seriousness of the issue.
Concerns in the U.S. are growing over Chinese companies attempting to gain access to American technology with less oversight by setting up subsidiaries in countries like Singapore. The obligation of Chinese companies to provide data to the state at any time is viewed as a national security risk for the United States.
This move comes amid worries that China could use AI in various military domains, from hypersonic weapons to nuclear modeling.
Meanwhile, China’s startup DeepSeek released its open-source R1 model earlier this year, which was considered competitive with American models. OpenAI has claimed that DeepSeek illegally accessed its models to train the R1 system.