Anthropic-dən Dünyanın Ən Yaxşı Proqramlaşdırma Modeli: Claude Sonnet 4.5
Anthropic, proqram təminatı inkişafı sahəsindəki performansı ilə rəqibləri OpenAI və Google-dan üstün sayılan yeni modeli Claude Sonnet 4.5-i bütün istifadəçilərin istifadəsinə verib. Şirkət bu aləti "dünyanın ən yaxşı kod yazma modeli" kimi təqdim edir.
Anthropic, Claude Sonnet 4.5-in proqram tərtibatı (kod yazmaq), mürəkkəb Sİ agentləri yaratmaq və kompüterdən istifadə qabiliyyətləri baxımından yüksək səviyyəli performans vəd etdiyini bildirir.
Modelin əhəmiyyəti ondadır ki, o, şirkətin əvvəlki modelləri olan Opus 4.1 və Sonnet 4-dən sonra təqdim olunur. Məhsul komandasının sözlərinə görə, yeni Sonnet 4.5, Opus 4.1-dən daha aşağı maya dəyərinə sahib olsa da, hər parametr üzrə daha ağıllıdır.
Sİ nəhəngi vurğulayır ki, Claude Sonnet 4.5, sənaye standartı olan proqram təminatı testlərində liderliyi ələ keçirib. Həmçinin model, 30 saata qədər kəsilmədən və ardıcıl olaraq çoxmərhələli tapşırıqlara fokuslanmaqla avtonom (müstəqil) işləmə imkanı təmin edir.
Bu yeni model kibertəhlükəsizlik, maliyyə və tədqiqat kimi xüsusi sahələrdəki üstün fəaliyyəti ilə diqqət çəkir. Claude Sonnet 4.5 avtomatik olaraq Claude platformasına əsas (ilkin) model kimi birləşdiriləcək. Ödənişli abunəçilər isə istəklərinə uyğun olaraq Opus və ya əvvəlki Sonnet versiyalarına keçid edə bilərlər.
Anthropic şirkəti gələcək hədəflərindən danışarkən, 2025-ci ilin sonuna qədər, yeni bir Opus modeli də daxil olmaqla, daha bir və ya iki əlavə versiyanın buraxılmasının "çox ehtimal olunduğunu" bildirib.

30 September 2025 12:46
Anthropic has made its new model, Claude Sonnet 4.5, available to all users. The model is considered by the company to outperform competitors like OpenAI and Google in software development, and it is being presented as “the world’s best code-writing model.”
Claude Sonnet 4.5 promises high-level performance in software programming (code generation), building complex AI agents, and computer usage capabilities.
This model is significant because it follows Anthropic’s previous models, Opus 4.1 and Sonnet 4. According to the product team, Sonnet 4.5 is smarter across all parameters while being more cost-efficient than Opus 4.1.
The AI giant emphasizes that Claude Sonnet 4.5 has taken the lead in industry-standard software tests. Additionally, the model can work autonomously, maintaining focus on multi-step tasks continuously for up to 30 hours.
The new model also shows strong performance in specialized fields such as cybersecurity, finance, and research. Claude Sonnet 4.5 will be automatically integrated as the default model on the Claude platform, while paid subscribers can choose to switch to Opus or previous Sonnet versions if desired.
Looking ahead, Anthropic has stated that by the end of 2025, it is very likely to release one or two additional versions, including a new Opus model.