Avropa İttifaqı “TikTok”a 500 milyon avro cərimə tətbiq edir
Avropa İttifaqı (Aİ) TikTok-u şəxsi məlumatların qorunmasına dair qaydaları pozduğu üçün 500 milyon avro məbləğində cərimələməyə hazırlaşır. Bu qərar, İrlandiyanın Məlumatların Qorunması Komissiyasının tərəfindən hazırlanır və ayın sonuna qədər rəsmi olaraq açıqlanması gözlənilir.
Təhqiqat nəticəsində məlum olub ki, TikTok, Avropa İttifaqından olan istifadəçilərin şəxsi məlumatlarını Çinə göndərib. Burada, ByteDance şirkətinin Çindəki əməkdaşları bu məlumatlara giriş əldə edə biliblər. Bu, Avropa İttifaqı daxilində tətbiq olunan Ümumi Məlumatların Qorunması Qaydaları (GDPR) ilə ziddiyyət təşkil edir.
Əgər bu cərimə təsdiqlənərsə, o zaman TikTok, GDPR tarixində ən böyük üçüncü cəriməyə məruz qalacaq. İlk iki ən böyük cərimə, Meta şirkətinə tətbiq olunan 1,2 milyard avro və Amazon-a tətbiq olunan 746 milyon avro cəriməsindən sonra gəlir. Bundan əlavə, Avropa tənzimləyiciləri TikTok-un Avropa İttifaqı istifadəçilərinin məlumatlarını Çin ərazisində işləməyi tamamilə qadağan etməyi planlaşdırır.
Bu qalmaqal, TikTok-un ana şirkəti olan ByteDance-ə ABŞ-da da təzyiqlərin artdığı bir dövrə təsadüf edir. ABŞ hökuməti, TikTok-un ABŞ-dakı biznesini satmaq üçün şirkətə müəyyən müddət verib. TikTok-un ABŞ biznesini almaq üçün isə Amazon da maraqlıdır və artıq müvafiq məktubu Ağ Evə göndərib.
Bu cərimə, TikTok və digər texnologiya şirkətləri üçün şəxsi məlumatların qorunması ilə bağlı tənzimləyici təzyiqlərin daha da güclənməsinin göstəricisi kimi qiymətləndirilir.

The European Union imposes a €500 million fine on TikTok
The European Union (EU) is preparing to fine TikTok 500 million euros for violating personal data protection regulations. This decision is being prepared by the Irish Data Protection Commission and is expected to be officially announced by the end of the month.
An investigation revealed that TikTok had transferred personal data of users from the EU to China, where employees of its parent company, ByteDance, had access to this information. This violates the General Data Protection Regulation (GDPR) applied within the European Union.
If the fine is confirmed, TikTok will face the third-largest fine in GDPR history, after fines imposed on Meta (€1.2 billion) and Amazon (€746 million). In addition to the financial penalty, European regulators also plan to ban TikTok from processing European users' data on Chinese territory.
This scandal comes at a time when ByteDance, TikTok’s parent company, is also facing growing pressure in the United States. The U.S. government has given TikTok a deadline to sell its U.S. business. Amazon has shown interest in purchasing TikTok's U.S. operations and has already sent a letter to the White House regarding the matter.
This fine is seen as an indication of increasing regulatory pressure on TikTok and other technology companies regarding personal data protection.