Ayda rəqəmsal incəsənət arxivi: 30.000 rəssamın əsərləri göndərilir
Apple şirkətinin "Wonderlust" tədbirində təqdim etdiyi "Lunar Codex" adlı layihədə 157 ölkədən 30 min rəssamın əsəri Ayda rəqəmsal arxiv olaraq saxlanılacaq. Bu kolleksiyaya Leqo kərpicindən hazırlanmış portret, Ukrayna torpağında çap olunmuş taxta bloklar və hər qitədən gələn şeir kolleksiyaları daxildir. Əsərlər yaddaş kartları üzərində rəqəmsallaşdırılacaq və ya 21-ci əsrin film əsaslı mikrofişinin yenilənməsi olan NanoFiche-də lazerlə həkk olunacaq.
Kanadalı fizik və incəsənət kolleksiyaçısı Samuel Peralta bu layihənin gələcək nəsillərə müharibələrin, pandemiyaların və iqtisadi böhranların insanların gözəllik yaratmaq qabiliyyətinə mane olmadığına dair bir mesaj olacağını bildirib.
157 ölkədən 30.000 rəssam, yazıçı, kinorejissor və musiqiçidən toplanmış şəkillər, əşyalar, jurnallar, kitablar, podkastlar, filmlər və musiqilər dörd kapsula bölünür.
Kolleksiyanın bir hissəsi olan "Orion kolleksiyası" NASA-nın Artemida 1 missiyası çərçivəsində keçən il Ay ətrafında uçmuşdu. Sonrakı aylarda Ay Kodeksi kapsulları Ayın cənub qütbündə və Sinus Viscositatis adlı Ayda müxtəlif yerlərə daşınacaq.
Bununla belə, Lunar Codex kolleksiyası məzmunu və əhatə dairəsi ilə seçilir. Arxivdə Ayana Rossun 2021 Bennett Mükafatını qazanan qadın rəssamlar üçün Yeni Amerika Qotikası; Rusiyanın Ukraynanı işğal etməsindən dərhal sonra Kiyevi tərk edən çap ustası Oleysa Djurayevanın taxta və linoleum izləri; və onurğa beyni və optik sinirləri hədəf alan otoimmün xəstəlik olan neyromyelit optika ilə yaşayan rəssam və şair Connie Karleta Salesin rəsmləri də yer alacaq.

Numerical art archive per month: Works of 30,000 painters are sent
The works of 30,000 artists from 157 countries will be stored on the Moon as a digital archive in the project called "Lunar Codex", presented by Apple at the "Wonderlust" event. This collection includes a portrait made of Lego bricks, wooden blocks printed on Ukrainian soil, and collections of poetry from every continent. Works will be digitized onto memory cards or laser-engraved onto NanoFiche, a 21st-century update to film-based microfiche.
Canadian physicist and art collector Samuel Peralta said that this project will be a message to future generations that wars, pandemics and economic crises do not hinder people's ability to create beauty.
Collected from 30,000 artists, writers, filmmakers and musicians from 157 countries, images, objects, magazines, books, podcasts, films and music are divided into four capsules.
Part of the collection, the Orion Collection, flew around the Moon last year as part of NASA's Artemis 1 mission. In the following months, the Lunar Codex capsules will be transported to various locations on the Moon's south pole and the Sinus Viscositatis.
However, the Lunar Codex collection stands out for its content and scope. Ayana Ross's 2021 Bennett Award-winning New American Gothic for women artists in the archive; Wood and linoleum prints by Oleysa Djurayeva, a printmaker who left Kyiv immediately after the Russian occupation of Ukraine; and will feature paintings by artist and poet Connie Carleta Sales, who lives with neuromyelitis optica, an autoimmune disease that targets the spinal cord and optic nerves.