Azərbaycanda 109 mələk investor məzun olub
Dekabrın 8-də “Technovate-SABAH Mələk İnvestorlar Klubu”nun təşkilatçılığı ilə “Mələk İnvestorlar Məktəbi” çərçivəsində sonuncu təlim sessiyası və bağlanış mərasimi keçirilib.
“Mələk İnvestorlar Məktəbi”nin təsisçisi Fərid İsmayılzadə açılış nitqi ilə çıxış edərək bu Məktəbin yaranmasının və sözügedən Klubun fəaliyyətinin Azərbaycanda startap ekosisteminin inkişafında böyük rola sahib olacağını vurğulayıb. Daha sonra, “Azərbaycan ekosisteminin cari vəziyyəti” mövzusunda təqdimat edərək son zamanlarda Azərbaycanın bu sahədə gördüyü işlər, hazırki vəziyyət və əldə olunmuş bir sıra uğurlar barədə ətraflı məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin sədri İnarə Vəliyeva son dövlərdə startap, investisiya və innovasiya sahələrində atılan addımlar, istər ölkə, istərsə də regional və qlobal səviyyədə əldə edilmiş uğurlar barəsində vacib məqamlara toxunub və bu sahədə dövrün tələblərinə uyğun addımların atılması və müvafiq işlərin həyata keçirilməsinə dair vacib məqamları vurğulayıb. İnarə xanım eyni zamanda “Technovate-SABAH Mələk İnvestorlar Klubu”nun təsis olunması və Klubun mövcud fəaliyyətinin bu istiqamətdə görülən işlərə böyük töhfə verəcəyini də qeyd edib.
Eyni zamanda, tədbirdə müxtəlif sahələr üzrə 4 yerli startap (Tredu, Movement App, Adlet, Eventeam) öz biznes ideyaları haqqında “Mələk İnvestorlar Məktəbi”nə qeydiyyatdan keçmiş 109 nəfər və digər qonaqların qarşısında təqdimatlar ediblər.
Daha sonra SABAH.hub-ın baş icraçı direktoru Rəhim Bayramlı, "Caucasus Ventures" vençur fondunun rəhbəri Məmməd Kərim və "Spatium" şirkətinin təsisçisi Gəray Yusifovun spikerliyi və İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin nümayəndəsi Ağahüseyn Əhmədovun moderatorluğu ilə “Mələk İnvestisiyanın Önəmi” mövzusunda panel müzakirə keçirilib.
Sonda “Mələk İnvestorlar Məktəbi” çərçivəsində keçirilən təlim sessiyalarını uğurla başa vuran 109 nəfər iştirakçıya sertifikatlar təqdim olunub.
Məlumat üçün bildiririk ki, Fərid İsmayılzadənin təşəbbüsü ilə “Technovate-Sabah Mələk İnvestorlar Klubu” tərəfindən cari ilin oktyabr ayında təsis edilmiş “Mələk İnvestorlar Məktəbi”nin əsas məqsədi Kluba üzv olacaq mələk investorların üzvlükdən əvvəl bu sahədə müvafiq bilik və bacarıqlara yiyələnmələrini və Kluba üzv olduqları müddət ərzində isə fəal iştirakını təmin etməkdir.
Qeyd edək ki, “Technovate-Sabah Mələk İnvestorlar Klubu” Azərbaycanın ilk Mələk İnvestorlar Klubu olub ölkədə yerli investorları bir araya gətirərək investorlar şəbəkəsini formalaşdırmağı və eyni zamanda onların global startaplara investisiya qoymasına dəstək olaraq Azərbaycanda startap ekosisteminin inkişafına töhfə verməyi hədəfləyir. Klub 2022-ci ildə “Technovate” şirkətinin rəhbəri Fərid İsmayılzadə və SABAH.hub tərəfindən təsis olunub. Klubun rəsmi tərəfdaşı və əsas sponsoru İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyidir.

109 angel investors graduated in Azerbaijan
On December 8, the last training session and closing ceremony was held within the framework of the "Angel Investor School" organized by the "Technovate-SABAH Angel Investors Club".
Farid Ismayilzadeh, the founder of "Angel Investor School", delivered his opening speech and emphasized that the creation of this School and the activity of the mentioned Club will play a big role in the development of the startup ecosystem in Azerbaijan. Later, he made a presentation on the topic "Current state of Azerbaijan's ecosystem" and brought to the attention of the participants of the event detailed information about the recent works of Azerbaijan in this field, the current situation and a number of successes achieved.
Later, the Chairman of Innovation and Digital Development Agency Inara Valiyeva, who spoke at the event, touched on important points about the steps taken in the fields of start-up, investment and innovation in recent times, and the successes achieved at the national, regional and global level, and the steps to be taken in accordance with the requirements of the time in this area and the relevant emphasized the important points regarding the implementation of works. At the same time, Ms. Inara noted that the founding of the "Technovate-SABAH Angel Investors Club" and the current activities of the Club will greatly contribute to the work done in this direction.
At the same time, at the event, 4 local startups in different fields (Tredu, Movement App, Adlet, Eventeam) made presentations about their business ideas in front of 109 people registered to the "Angel Investor School" and other guests.
After that, a panel discussion on "The Importance of Angel Investment" was held, chaired by Rahim Bayramli, CEO of SABAH.hub, Mammad Karim, head of the Caucasus Ventures venture fund, and Geray Yusifov, founder of Spatium, and moderated by Agahuseyn Ahmadov, representative of Innovation and Digital Development Agency. was held.
In the end, certificates were presented to 109 participants who successfully completed the training sessions held within the "Angel Investor School".
For your information, we would like to inform you that the main goal of the "Angel Investor School", which was founded by the "Technovate-Sabah Angel Investors Club" in October of this year on the initiative of Farid Ismayilzadeh, is to ensure that the angel investors who will become members of the Club acquire relevant knowledge and skills in this field before joining the Club. during the period is to ensure active participation.
It should be noted that "Technovate-Sabah Angel Investors Club" is the first Angel Investors Club of Azerbaijan and aims to form a network of investors by bringing together local investors in the country and at the same time contribute to the development of the startup ecosystem in Azerbaijan by supporting them to invest in global startups. The club was founded in 2022 by Farid Ismayilzadeh, the head of the "Technovate" company and SABAH.hub. The official partner and main sponsor of the club is the Innovation and Digital Development Agency.