Azərbaycanda “ChatGpt”nin fəaliyyəti məhdudlaşdırıla bilər
“OpenAI” ictimaiyyətə açıqlamasında, 13 yaşdan böyük şəxslərin istifadəsi üçün nəzərdə tutulmuş “ChatGpt”nin şəxsi və məxfi məlumatları saxlamadığını bildirib. Ölkənin kibertəhlükəsizliyi ilə məşğul olan qurumlar tərəfindən hər hansı bir risklər aşkarlanarsa, “ChatGPT”nin Azərbaycanda fəaliyyətinə məhdudiyyət qoyula bilər.
Bu barədə “ChatGpt”nin ölkədə azyaşlıların məlumatlarına çıxışının olub-olmaması ilə bağlı Azərbaycan Süni İntellekt Laboratoriyasından deyilib.
Laboratoriyadan bildirilib ki, “ChatGPT” əldə etdiyi məlumatların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə müəyyən normalara riayət edir: “Süni intellekt botunun yaradıcıcısı olan “OpenAI” ictimaiyyətə açıqlamasında bildirib ki, “ChatGpt”nin məqsədi ümumi məlumatlar əsasında istifadəçilərin suallarına cavab vermək, prosesləri sürətləndirməkdir”.
Yeniyetmələr də daxil olmaqla bütün yaş təbəqələrində olan istifadəçi məlumatlarını topladığı üçün İtaliyada “ChatGpt”nin fəaliyyəti qadağan olunub. Laboratoriyadan bildirilib ki, artıq Azərbaycanda da bu sahədə risklərin qarşısının alınması istiqamətində müvafiq monitorinqlər aparılır: “ChatGpt”də məxfliyin və yaxud kibertəhlükəsizlik qaydalarının pozulması halları aşkar olunarsa, müvafiq tədbirlər mütləq görüləcək”.
Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosasiyasının idarə heyətinin sədri Elvin Abbasov bildirib ki, “OpenAI”nin yaratmış olduğu “ChatGpt” və ya digər süni intellekt tətbiqləri ölkələrə görə xüsusi yanaşma sərgiləmirlər: “Bəli, etiraf etməliyik ki, “ChatGpt” ilə bağlı müəyyən təhlükələr var. “ChatGpt”dən məlumat almaq üçün təbii ki, ona müəyyən məlumatlar da verməlisən. Yəni bizim ona verdiyimiz suallar əsasında “ChatGpt” haqqımızda müəyyən məlumatlar toplayır”.
“Azərbaycanda hər hansı resursa çıxışda məhdudiyyət yoxdur. Yəni bizdə “ChatGpt”yə giriş əlçatan olacaq. Bundan başqa, internet resursları ilə bağlı qanunvericilik də tam təkmilləşdirilməyib. Düşünürəm ki, Azərbaycanda “ChatGpt”yə qadağa qoyulacağı ilə bağlı heç bir təəssürat yoxdur. Bunun yaxın gələcəkdə baş verəcəyini də proqnozlaşdıra bilmərəm. Çünki bunadək qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac var”, – deyə o əlavə edib.
Qeyd edək ki, bu gün bir sıra ölkələr “ChatGpt”nin fəaliyyətini məhdudlaşdırır. Bir müddət öncə İtaliyada “ChatGpt”yə qadağa tətbiq olundu. Buna səbəb “ChatGpt”nin yeniyetmələr də daxil olmaqla, hər kəsin məlumatlarını ələ keçirməsi olub.

"ChatGpt" activity may be restricted in Azerbaijan
In a public statement, "OpenAI" said that "ChatGpt" intended for use by persons older than 13 years does not store personal and confidential information. If any risks are detected by the country's cyber security agencies, "ChatGPT" activity in Azerbaijan may be restricted.
This was reported by the Azerbaijan Artificial Intelligence Laboratory about whether "ChatGpt" has access to the information of minors in the country.
The laboratory stated that "ChatGPT" observes certain norms in order to ensure the security of the data it receives: "OpenAI, the creator of the artificial intelligence bot, said in a public statement that the purpose of "ChatGpt" is to answer users' questions based on general information and speed up processes."
ChatGpt has been banned in Italy for collecting data on users of all ages, including teenagers. The laboratory informed that appropriate monitoring is already being carried out in Azerbaijan in order to prevent risks in this field: "If violations of privacy or cyber security rules are detected in ChatGpt, appropriate measures will be taken".
Elvin Abbasov, chairman of the management board of the Azerbaijan Association of Information and Communication Technologies Industry, said that "ChatGpt" or other artificial intelligence applications created by "OpenAI" do not have a special approach according to countries: "Yes, we must admit that certain threats related to "ChatGpt" there is In order to receive information from "ChatGpt", of course, you have to give it certain information. That is, "ChatGpt" collects certain information about us based on the questions we ask it.
"There are no restrictions on access to any resources in Azerbaijan. So we will have access to "ChatGpt". In addition, the legislation on Internet resources has not been fully improved. I think there is no impression that "ChatGpt" will be banned in Azerbaijan. Nor can I predict that this will happen in the near future. Because until then, there is a need to improve the legislation," he added.
It should be noted that today a number of countries restrict the activity of "ChatGpt". Some time ago, a ban was applied to "ChatGpt" in Italy. The reason for this was that "ChatGpt" intercepted the data of everyone, including teenagers.