27 Fevral 2024 14:45
Layihənin məqsədi Azərbaycanda təhsil məzmununun inkişafına dəstək vermək və ölkənin hər yerindən istifadəçilərə rahat qısa video formatında biliklərini bölüşmək və öz üfüqlərini genişləndirmək imkanı yaratmaqdır.
Layihə çərçivəsində ən yaxşı təhsil məzmunlu videoları yaradan TikTok istifadəçiləri platformadan mükafat olaraq iPhone qazanacaqlar.
TikTok qısa videolara baxmaq və yaratmaq üçün aparıcı platformadır, burada dünyanın hər yerindən 1 milyarddan çox istifadəçi hər gün nəinki əylənmək, həm də yeni bir şey öyrənmək üçün daxil olur. TikTok-da təhsil məzmununa maraq son bir neçə ildə həm dünyada, həm də Azərbaycanda əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Belə ki, keçən il #kitabfest ədəbi layihəsi izləyicilərin diqqətini cəlb edib, bu layihə çərçivəsində Azərbaycanın hər yerindən istifadəçilər kitab tövsiyələrini bölüşüb, sevdikləri ədəbi əsərləri müzakirə edib, Bakıda keçirilən Milli Kitab Sərgisindən aldıqları təəssüratlardan danışıb və daha çox oxumaq üçün bir-birini ruhlandırıb.
Dünyanın hər yerindən təhsil məzmununu sevənləri artıq milyonlarla maarifləndirici videoda #LearnOnTikTok həştəqi birləşdirir. Bu həştəqdən istifadə edərək istifadəçilər xarici dilləri öyrədir, “lifehack”lər, gözəllik dərsləri, ləzzətli reseptlər və digər bilik və bacarıqları paylaşırlar.
Bu gün TikTok #LearnOnTikTok qlobal fenomenindən ilhamlanan və TikTok vasitəsilə öyrənmək və üfüqlərini genişləndirmək üçün Azərbaycandakı istifadəçilər icmasına dəstək olmaq məqsədi daşıyan #TikTokdanÖyrəntəşəbbüsünü təqdim edir. Təşəbbüsün bir hissəsi olaraq istifadəçilər layihə həştəqindən istifadə edərək müxtəlif mövzularda faydalı və maarifləndirici videolar paylaşmağa dəvət olunur: məişət “lifehack”ləri, üslub və gözəllik üzrə tövsiyələr, kulinariya reseptləri və fitnes təlimlərindən tutmuş elmi biliklərə, müxtəlif fənlər üzrə dərslərə və mədəniyyət haqqında videolara qədər. İstifadəçilər üç kateqoriya üzrə ən yaxşı videolar üçün müsabiqədə iştirak edə bilərlər: “Ən yaradıcı video” - iştirakçının materialı ən yaradıcı şəkildə təqdim etdiyi video, “Ən yaxşı video” - müsabiqə dövründə ən çox baxış toplayan video, "TikTok-da kəşf" müsabiqə dövründə bütün iştirakçı videolar arasında ən çox baxış toplayan yaradıcı müəllif.
Hər kateqoriya üzrə qaliblər TikTok-dan iPhone smartfonu hədiyyə qazanacaqlar. Müsabiqədə iştirak etmək üçün istifadəçilər müsabiqənin mövzusuna uyğun olaraq ən azı 30 saniyəlik maarifləndirici video çəkməli, həmçinin fevralın 21-dən aprelin 21-dək #TikTokdanÖyrən həştəqi ilə öz hesablarına yerləşdirməlidirlər.
Qaliblər aprelin 30-dək layihənin TikTok səhifəsində elan olunacaq.
Layihənin yaranmasında təşəbbüs Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən dəstəklənib və layihədə Azərbaycanın aparıcı mədəniyyət müəssisələri, o cümlədən muzeylər və teatrlar iştirak edir. Məsələn, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi kolleksiyalarının eksponatlarını nümayiş etdirir, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi sərgilərdən danışır, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi qısa virtual turlar təşkil edir. Dövlət Akademik Rus Dram Teatrı istifadəçilərə tamaşaların necə yaradıldığını, Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı aktyorların necə məşq etdiyini, Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı aktyorların qrimdən tutmuş rola tam hakim olmağa kimi tamaşaya hazırlıq prosesini göstərir və Dövlət Akademik Musiqili Teatrının aktyorları öz işlərinin necə qurulduğunu paylaşırlar.
"TikTok ilə əlaqəli layihələrin dəstəklənməsi bizə geniş auditoriyaya çatmağa və mədəni ifadənin müasir formaları ilə fəal şəkildə əlaqə yaratmağa imkan verir. Bu, həmçinin müasir tendensiyalara və cəmiyyətin maraqlarına uyğunlaşaraq mədəniyyət sektorunda müxtəlifliyi və yeniliyi təşviq edir. Bütövlükdə layihə Azərbaycanın mədəni irsi və kreativ ideyaları ilə TikTok platformasında əlaqə yaratmaq üçün unikal imkanlar yarada, məzmunu yerli auditoriya üçün daha əlçatan və cəlbedici edə bilər. TikTok platforması yaradıcılıq və innovasiya mərkəzidir. Əməkdaşlıq Azərbaycan auditoriyasının mədəniyyətini və maraqlarını əks etdirən cəlbedici və kreativ məzmunun yaradılmasına təkan verə bilər”, - deyə Mədəniyyət Nazirliyinin Media və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Aynur Kərimova bildirib.
“Biz görürük ki, Azərbaycanda istifadəçilər getdikcə daha çox TikTok-a yalnız əylənmək və yaxşı vaxt keçirmək üçün deyil, həm də yeniliklər öyrənmək və faydalı məlumatlar əldə etmək üçün daxil olurlar. Ümid edirik ki, #TikTokdanÖyrən layihəsi ölkənin hər yerindən daha da istedadlı yaradıcılara bilik, mədəniyyət yaymaq, məlumatları bölüşmək və ölkədəki istifadəçiləri inkişafa ruhlandırmaq üçün ilham verəcək”, - deyə TikTok-un Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə əməliyyatlar departamentinin rəhbəri Yekaterina Blinets deyib.
Qeyd edək ki, TikTok aparıcı qısa video tətbiqidir. Məqsəd insanları yaradıcı olmağa ruhlandırmaq və onlara sevinc bəxş etməkdir.

#TikTokdanÖyrən project has been launched in Azerbaijan
With the support of the Ministry of Culture of Azerbaijan, TikTok has launched the #TikTokdanOyren project.
The goal of the project is to support the development of educational content in Azerbaijan and to create an opportunity for users from all over the country to share their knowledge and expand their horizons in a convenient short video format.
Within the project, TikTok users who create the best educational content videos will win an iPhone as a reward from the platform.
TikTok is the leading platform for viewing and creating short videos, where more than 1 billion users from all over the world log in every day not only to have fun, but also to learn something new. Interest in educational content on TikTok has increased significantly in the last few years both in the world and in Azerbaijan. So, last year, the #kitabfest literary project attracted the attention of viewers, within the framework of this project, users from all over Azerbaijan shared book recommendations, discussed their favorite literary works, talked about their impressions from the National Book Fair held in Baku, and encouraged each other to read more.
Educational content lovers from all over the world are already connecting the #LearnOnTikTok hashtag to millions of educational videos. Using this hashtag, users teach foreign languages, share lifehacks, beauty tutorials, delicious recipes and other knowledge and skills.
Today, TikTok introduces the #LearnOnTikTok initiative, inspired by the global phenomenon #LearnOnTikTok and aimed at supporting the community of users in Azerbaijan to learn and expand their horizons through TikTok. As part of the initiative, users are invited to share useful and educational videos using the project hashtag on a variety of topics: from household lifehacks, style and beauty tips, culinary recipes and fitness tutorials to scientific knowledge, lessons on various subjects and culture videos. Users can participate in the competition for the best videos in three categories: "The most creative video" - the video in which the participant presents the material in the most creative way, "The best video" - the video with the most views during the competition period, "Discover on TikTok" during the competition period creative author with the most views among all participating videos.
Winners in each category will receive an iPhone smartphone from TikTok. To participate in the contest, users must make an educational video of at least 30 seconds in accordance with the theme of the contest and post it on their account with the hashtag #LearnfromTikTok from February 21 to April 21.
The winners will be announced on the project's TikTok page by April 30.
The initiative to create the project was supported by the Ministry of Culture, and leading cultural institutions of Azerbaijan, including museums and theaters, participate in the project. For example, the National History Museum of Azerbaijan displays exhibits from its collections, the National Art Museum of Azerbaijan talks about exhibitions, and the National Carpet Museum of Azerbaijan organizes short virtual tours. The State Academic Russian Drama Theater shows users how plays are created, the State Young Spectators Theater shows how actors rehearse, the State Academic National Drama Theater shows how actors prepare for a play, from make-up to mastering the role, and the actors of the State Academic Musical Theater share how their work is structured.
"Supporting TikTok-related projects allows us to reach a wide audience and actively connect with modern forms of cultural expression. It also promotes diversity and innovation in the cultural sector by adapting to modern trends and society's interests. The project as a whole combines the cultural heritage and creative ideas of Azerbaijan with TikTok. can create unique opportunities to connect on its platform, make the content more accessible and attractive to the local audience. The TikTok platform is a center of creativity and innovation. Cooperation can stimulate the creation of attractive and creative content that reflects the culture and interests of the Azerbaijani audience," said the Ministry of Culture's Media and Aynur Karimova, head of the communication department, said.
"We see that more and more users in Azerbaijan are entering TikTok not only to have fun and have a good time, but also to learn new things and get useful information. We hope that the #LearnfromTikTok project will inspire even more talented creators from all over the country to spread knowledge, culture, share information and inspire the development of users in the country," said Yekaterina Blinets, head of TikTok's operations department for Eastern Europe and Central Asia.
Note that TikTok is a leading short video app. The goal is to inspire people to be creative and give them joy.