BƏƏ fondu Trampın kripto layihəsinə 100 milyon dollarlıq investisiya edib
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində yerləşən Aqua 1 Foundation fondu, ABŞ Prezidenti Donald Trampın ailəsinə məxsus kripto layihəsi World Liberty Financial-in rəqəmsal tokenlərindən ($WLFI) 100 milyon dollar dəyərində satınalma edərək, layihənin ən böyük açıq investorlarından birinə çevrilib.
Aqua 1 Foundation verdiyi açıqlamada, token alımının əsas məqsədinin "blokçeyn əsaslı maliyyə ekosisteminin" yaradılmasını sürətləndirmək olduğunu bildirib. Bu ekosistem, stabilcoinlər və ənənəvi aktivlərin tokenləşdirilməsinə əsaslanacaq.
World Liberty Financial-in nümayəndəsi Reuters agentliyinə investisiyanın təsdiqini verib. Qeyd olunur ki, $WLFI tokenləri hazırda ticarət edilə bilməsə də, sahiblərinə layihənin əsas kodunda dəyişikliklərə səsvermə hüququ verir. Layihə rəhbərliyi tokenlərin gələcəkdə sərbəst şəkildə alınıb-satılması üçün işlər aparıldığını bildirib.
Aqua 1 Foundation-ın qurucu tərəfdaşı Dave Lee bildirib ki, fond və World Liberty birlikdə yüksək potensiala malik blokçeyn layihələrini dəstəkləyəcək və Aqua 1-in investisiya və uyğunluq komandaları layihənin Cənubi Amerika, Avropa və Asiya bazarlarında genişlənməsinə yardım göstərəcək.
Qeyd edək ki, Aqua 1 Foundation az onlayn fəaliyyət göstərən və sosial mediada çox məhdud mövcudluğa malik bir təşkilatdır.
World Liberty həmçinin, Yaxın Şərqdə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafını sürətləndirmək məqsədilə blokçeyn və süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərəcək ayrıca Aqua 1 fondunun yaradılmasını dəstəkləməyi planlaşdırır.
World Liberty layihəsi Tramp və onun iş ortaqları tərəfindən 2024-cü ilin ABŞ prezident seçkilərindən iki ay əvvəl təsis olunub və hazırda Tramp ailəsinin biznesinə yüz milyonlarla dollar gəlir gətirib.
Layihə Demokrat partiyasından olan qanunvericilər və etik nəzarətçilər tərəfindən maraq dairəsindədir. Trump Organization isə Prezidentin investisiyalarının və biznes maraqlarının uşaqları tərəfindən idarə olunan etibarlı fondda saxlanıldığını bəyan edib.
World Liberty, bank kimi vasitəçilər olmadan maliyyə xidmətlərinə rəqəmsal tokenlər vasitəsilə çıxış imkanı açmağı hədəfləyir. Layihə stabilcoin USD1-i istifadəyə verib. May ayında isə Abu Dhabidə yerləşən investisiya şirkəti Binance kripto birjasına 2 milyard dollar yatırımı zamanı USD1 stabilcoinini seçib.

A fund based in the United Arab Emirates, Aqua 1 Foundation, has purchased $100 million worth of digital tokens ($WLFI) issued by World Liberty Financial, a crypto venture owned by U.S. President Donald Trump’s family, becoming one of the project’s largest publicly known investors.
In a statement, Aqua 1 Foundation said the token purchase aims to accelerate the creation of a “blockchain-powered financial ecosystem” centered around stablecoins and tokenized traditional assets.
A World Liberty Financial spokesperson confirmed the investment to Reuters. Although the $WLFI tokens are not currently tradable, they grant holders voting rights on changes to the project’s underlying code. The project team stated that efforts are underway to enable free trading of the tokens in the future.
Dave Lee, founding partner of Aqua 1 Foundation, said the fund and World Liberty will jointly identify and support high-potential blockchain projects. Aqua 1’s investment and compliance teams will assist World Liberty in expanding into South America, Europe, and Asia.
It is worth noting that Aqua 1 Foundation maintains a minimal online presence, with limited activity on social media.
World Liberty also plans to support the launch of a separate Aqua 1 fund focused on accelerating the digital economy transformation in the Middle East through blockchain and artificial intelligence technologies.
Founded two months before the 2024 U.S. presidential election by Trump and his business partners, World Liberty has generated hundreds of millions of dollars in revenue for the Trump family business.
The project has attracted scrutiny from Democratic lawmakers and ethics watchdogs. The Trump Organization has stated that the president’s investments and business interests are held in a trust managed by his children.
World Liberty aims to provide access to financial services via digital tokens without intermediaries such as banks. It has launched a stablecoin called USD1, which gained prominence when an Abu Dhabi investment firm chose it for a $2 billion investment in the major crypto exchange Binance in May.