Ceff Bezos Blue Origin şirkətinə Trampın dəstəyi ilə yeni imkanlar yaradır
ABŞ-nin ən zəngin şəxslərindən biri, Amazon-un qurucusu Ceff Bezos, Prezident Donald Tramp və SpaceX-in rəhbəri İlon Mask arasında son günlər sosial mediada yaşanan gərginlikdən yararlanmağa çalışır. The Wall Street Journal-ın məlumatına görə, Bezos bu ay ərzində Tramp ilə iki dəfə görüşüb və əsas mövzulardan biri onun kosmik şirkəti Blue Origin üçün hökumət müqavilələrinin artırılması olub.
Blue Origin şirkətinin baş direktoru Dave Limp də Ağ Evə gedərək Prezidentin baş köməkçisi Susie Wiles ilə görüşüb. Hətta Bezos, yaxınlarda Venesiyada keçiriləcək öz toy mərasiminə Trampı dəvət etdiyi bildirilir.
Bu əlaqələr, Mask və Tramp arasında yaşanan açıq qarşıdurmadan sonra baş verib. İlon Mask Prezident Trampı “Epstein dosyalarında” adı keçən şəxs kimi tənqid etmiş, bunun səbəbi ilə bəzi sənədlərin ictimaiyyətə açıqlanmadığını iddia etmişdi. Tramp isə Maskın şirkətlərinə verilən milyardlarla dollar dəyərində dövlət subsidiyalarını və müqavilələri dayandırmaqla hədələmişdi.
Məsələ qısa zamanda sakitləşsə də, Bezos bu vəziyyətdən Blue Origin üçün fürsət kimi istifadə etməyə çalışır. Mask, NASA-nın rəhbərliyinə öz namizədini irəli sürmüşdü, lakin Tramp bu namizədliyi geri götürüb. Mask kosmik missiyalarda əsasən Marsa fokuslanmağı üstün tutsa da, Blue Origin yaxın perspektivdə Ay missiyalarına diqqət yetirir. Tramp və Bezos arasındakı son görüşlərdə Prezidentin dövründə Aya ekipajlı missiyanın həyata keçirilməsini arzuladığı müzakirə olunub.
Bu inkişaflar ABŞ-nin kosmik sənayesi və hökumət siyasətində yeni istiqamətlərin ortaya çıxmasına işarə edir və Blue Origin-in dövlət dəstəyi ilə böyümə şansını artırır.

Jeff Bezos is creating new opportunities for Blue Origin with support from Trump
Jeff Bezos, one of the richest individuals in the United States and founder of Amazon, is seeking to capitalize on the recent social media tensions between President Donald Trump and SpaceX CEO Elon Musk. According to The Wall Street Journal, Bezos has met with Trump twice this month, with one of the main topics being the increase of government contracts for his space company, Blue Origin.
Dave Limp, CEO of Blue Origin, also visited the White House to meet with the President’s Chief of Staff, Susie Wiles. It is reported that Bezos even invited Trump to his upcoming wedding in Venice, Italy.
These interactions followed a public feud between Musk and Trump. Elon Musk criticized President Trump by associating him with the “Epstein files,” suggesting this was why some documents have not been made public. Meanwhile, Trump threatened to cut billions of dollars in government subsidies and contracts awarded to Musk’s companies.
Although the conflict quickly cooled down, Bezos is attempting to use the situation as an opportunity for Blue Origin. Musk had nominated his preferred candidate to lead NASA, but Trump withdrew the nomination. While Musk focuses on missions to Mars, Blue Origin is prioritizing moon missions in the near future. During recent discussions, Trump expressed his desire to see a crewed mission to the moon during his term.
These developments indicate new directions in the U.S. space industry and government policy, increasing the chances for Blue Origin to grow with government support.