Ceff Bezos Trampa görə senzura tətbiq etməyə başlayır
Ceff Bezos Amazon-un qurucusu və Washington Post qəzetinin sahibi olaraq qəzetin redaksiya siyasətində mühüm dəyişikliklər edib. Bu dəyişikliklər, həm daxili işçilərdən narazılığa, həm də oxuculardan abunə ləğv etmələrinə səbəb olub.
Ceff Washington Post-un rəylər səhifələrinin yalnız "şəxsi azadlıqları və sərbəst bazarları" dəstəkləyən məqalələrə yer verməsini istədiyini açıqlayıb. Rəylər səhifəsi qəzetin çox vacib hissələrindən biridir, çünki burada həm siyasət, həm də cəmiyyət məsələləri ilə bağlı fikirlər və mülahizələr təqdim olunur. Bu səhifə, oxuculara fərqli mövzularda müstəqil və obyektiv baxış bucaqları təqdim etməli və müzakirələrə səbəb olmalıdır. Ceff-in bu qərarı ilə isə yalnız müəyyən mövzulara yer veriləcəyinə, daha konkret və yönləndirilmiş yazılara üstünlük veriləcəyi göstərildi.
Bu dəyişikliklər nəticəsində qəzetin rəylər redaktoru David Shipley vəzifəsindən istefa etdi. Çünki Shipley, bu yeni siyasətin Washington Post-un redaksiya müstəqilliyinə zərər verəcəyini düşündü. Nəticədə, qəzetdəki 75,000-dən çox oxucu abunələrini ləğv edərək bu dəyişikliklərə etiraz etdilər.
Bundan əlavə, 400-dən çox jurnalist Ceff-ə müraciət edərək Washington Post-un redaksiya müstəqilliyinin qorunmasını tələb etdilər. Onlar jurnalistikanın obyektivliyi və müxtəlif baxış bucaqlarının nümayişi mövzusunda qəzetin əsas prinsipinin dəyişməsini istəmədiklərini bildirdilər.
Daha əvvəl, 2024-cü ilin oktyabr ayında, Ceff-in təlimatı ilə Washington Post ABŞ prezident seçkilərində heç bir namizədi dəstəkləməmə qərarı aldı. Bu qərar qəzetin keçmiş baş redaktoru Martin Baron tərəfindən "cəsarətsizlik" və "bel əyriliyi" kimi tənqid edildi.
Jeff Bezos-un Washington Post-dakı redaksiya siyasətinə müdaxilələri, qəzetin müstəqilliyi və jurnalistikanın obyektivliyi ilə bağlı geniş müzakirələrə səbəb olub. Bu dəyişikliklərin uzunmüddətli təsirləri isə zamanla daha aydın olacaq.

Jeff Bezos, the founder of Amazon and owner of the Washington Post, has made significant changes to the newspaper's editorial policies. These changes have led to dissatisfaction among internal staff and cancellations of subscriptions by readers.
Bezos announced that he wanted the Washington Post's opinion pages to feature only articles supporting "personal freedoms and free markets." The opinion section is a crucial part of the newspaper, as it presents opinions and reflections on political and social issues. This section should offer readers independent and objective perspectives on various topics and stimulate discussions. With this decision, Bezos indicated that only certain topics would be covered, with a preference for more specific and directed articles.
As a result of these changes, the newspaper's opinion editor, David Shipley, resigned from his position. Shipley believed that this new policy would harm the editorial independence of the Washington Post. Subsequently, more than 75,000 readers of the newspaper cancelled their subscriptions in protest of these changes.
Additionally, over 400 journalists addressed Bezos, demanding the preservation of the Washington Post's editorial independence. They stated that they did not want any change to the newspaper’s fundamental principle of journalistic objectivity and showcasing diverse viewpoints.
Earlier, in October 2024, under Bezos’s directive, the Washington Post decided not to endorse any candidates in the U.S. presidential elections. This decision was criticized by the newspaper’s former executive editor, Martin Baron, as "cowardice" and "backpedaling."
Bezos's interventions in the Washington Post's editorial policies have sparked broad discussions about the newspaper's independence and the objectivity of journalism. The long-term impact of these changes will become clearer over time.