Çin batareya istehsalçısı CATL səhmlərini sataraq 4 milyard dollar toplamağı hədəfləyir
Çinli elektrikli avtomobil batareya nəhəngi Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL), 20 may tarixində Honkonqda keçirəcəyi ikinci səhmlərinin təklifi (IPO) ilə 4 milyard dollar toplamağı hədəfləyir. Bu IPO, 2025-ci ilin ən böyük təklifi olaraq gözlənilir. CATL, dünyanın ən böyük elektrikli avtomobil batareya istehsalçılarından biri olaraq, qlobal bazarda satılan bütün elektrikli avtomobil batareyalarının üçdə birindən çoxunu istehsal edir. Şirkət, Tesla, Mercedes-Benz, BMW və Volkswagen kimi dünya çapında tanınmış markalarla əməkdaşlıq edir.
CATL, artıq Çinin Şençjen şəhərində qeydiyyatdan keçib, lakin şirkət bu dəfə Honkonqda ikincil bir siyahıya alınma planı həyata keçirir. Honkonqda keçiriləcək IPO ilə şirkət, 117.9 milyon səhmi təxminən HK$263 (təxminən 33.8 ABŞ dolları) qiymətində təklif edərək toplamda HK$31.01 milyard gəlir əldə etməyi planlaşdırır. IPO-nun başlanması isə 20 may tarixinə nəzərdə tutulub. Şirkət, Sinopec və Küveyt İnvestisiya Qurumunun da daxil olduğu mühüm investorların təxminən HK$2.62 milyard dəyərində səhmlər alacağını açıqlayıb.
CATL 2011-ci ildə Çinin Ningde şəhərində qurulub və sürətlə inkişaf edən daxili bazarı sayəsində qısa müddətdə böyük uğur qazanıb. Lakin, son dövrlərdə, Çin elektrikli avtomobil bazarının daha zəif satış göstəriciləri ilə üzləşməsi və istehlak tələbinin ümumi azalması, daha kiçik firmalar üçün ciddi maliyyə təzyiqi yaradıb. Buna baxmayaraq, CATL-in maliyyə göstəriciləri hələ də güclüdür. Şirkətin xalis mənfəəti 2025-ci ilin ilk rübündə 32.9 faiz artıb.
Şirkət, IPO-dan əldə edilən vəsaitləri əsasən Avropada daha da genişlənmək üçün istifadə etməyi planlaşdırır. CATL artıq Almaniyada ilk EV batareya zavodunu 2023-cü ilin yanvarında açıb və hal-hazırda Macarıstanda ikinci fabrikin inşasına başlayıb. Həmçinin, dekabr ayında CATL, Stellantis avtomobil nəhəngi ilə birgə 4.3 milyard dollarlıq yeni EV batareya zavodunun qurulmasına dair razılaşma imzalayıb. Zavodun istehsalına 2026-cı ilin sonuna qədər başlanması planlaşdırılır.
Bundan əlavə, analitiklər CATL-in IPO-nu Honkonqun yenidən qlobal IPO mərkəzinə çevrilməsi üçün böyük bir fürsət olaraq qiymətləndirirlər. Honkonq səhmlər birjası, 2020-ci ildən sonra Pekinin tənzimləmə təzyiqləri ilə üzləşərək yeni səhmlərin təkliflərini azaldan böyük Çin şirkətlərinin qayıdışını səbirsizliklə gözləyir.
Bununla yanaşı, ABŞ Müdafiə Nazirliyi yanvar ayında yayımladığı siyahıda CATL-ni "Çin hərbi şirkəti" kimi qeyd edib. Bu, ABŞ hökumətinin sərt reaksiyasına səbəb olub. ABŞ Nümayəndələr Palatasının Çin Kommunist Partiyasına dair Seçki Komitəsi, ABŞ bankalarına bu IPO-da iştirak etməmələri üçün məktub göndərib. Lakin JPMorgan və Bank of America hələ də bu müqaviləyə qoşulub.
Pekin, ABŞ-nin bu qərarını "təsəvvür edilən basqı" olaraq tənqid edib və CATL şirkəti, hərbi fəaliyyətlə heç bir əlaqəsi olmadığını bəyan edib. ABŞ-dəki qanuni riskləri minimuma endirmək məqsədilə CATL, IPO-nu "Reg S" təklifi kimi həyata keçirəcək, yəni yalnız ABŞ xaricindəki sərmayəçilərə satılacaq.

Chinese battery maker aims to raise 4 billion dollars in Hong Kong
Chinese electric vehicle (EV) battery giant Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) aims to raise $4 billion through its secondary offering (IPO) in Hong Kong on May 20. This IPO is expected to be the largest in Hong Kong in 2025. CATL, one of the world’s largest EV battery manufacturers, produces more than a third of the EV batteries sold globally. The company partners with major brands such as Tesla, Mercedes-Benz, BMW, and Volkswagen.
CATL, which is already registered in Shenzhen, China, plans a secondary listing in Hong Kong. Through this IPO, the company plans to offer 117.9 million shares at a price of HK$263 (approximately $33.8 USD), aiming to raise HK$31.01 billion in total. The IPO is set to launch on May 20. The company also announced that major investors, including Sinopec and the Kuwait Investment Authority, will purchase around HK$2.62 billion worth of shares.
Founded in 2011 in Ningde, China, CATL rapidly gained success thanks to the fast-developing domestic market. However, in recent times, China’s EV market has faced weaker sales figures, and overall consumer demand has decreased, putting financial pressure on smaller companies. Despite this, CATL’s financial performance remains strong, with net profit increasing by 32.9% in the first quarter of 2025.
The company plans to use the funds raised from the IPO mainly to expand further in Europe. CATL opened its first EV battery plant in Germany in January 2023 and is currently constructing its second plant in Hungary. Additionally, in December, CATL signed an agreement with automaker Stellantis to build a $4.3 billion EV battery plant, with production expected to begin by the end of 2026.
Furthermore, analysts see CATL’s IPO as a major opportunity for Hong Kong to reclaim its status as a global IPO hub. The Hong Kong Stock Exchange has been eagerly awaiting the return of major Chinese companies after a period of reduced listings following regulatory pressures from Beijing in 2020.
However, in January, the U.S. Department of Defense included CATL in a list of "Chinese military companies," which led to a strong reaction from the U.S. government. The U.S. House of Representatives’ China Communist Party Election Committee sent a letter to U.S. banks, urging them not to participate in the IPO. Despite this, JPMorgan and Bank of America are still part of the deal.
Beijing criticized this decision as "imagined pressure" and CATL stated that it has no involvement in any military activities. To minimize legal risks in the U.S., CATL will conduct the IPO as a "Reg S" offering, meaning it will only be sold to investors outside the U.S.