04 Fevral 2025 19:12
Çin Google-ın bazarda haqsız rəqabət üstünlüyü əldə edib-etmədiyini araşdıracaq. Google 2010-cu ildən bəri Çində axtarış motoru və internet xidmətlərini bağlayıb. Çin ABŞ-dan gətirilən kömür və qaza 15%, kənd təsərrüfatı avadanlıqlarına isə 10% vergi qoymağı hədəfləyir. Həmçinin, Calvin Klein markasının sahibi PVH və Illumina kimi şirkətlərə yeni məhdudiyyətlər qoyulub.
Bu vergilərin səbəbi kimi Çin mənşəli narkotiklərin ABŞ-a keçməsini dayandırmaq olduğu bildirilib və bu da iki ölkə arasındakı ticarət münasibətlərini daha da gərginləşdirib.

China has launched an antitrust investigation against Google
After Donald Trump imposed a 10% tariff on Chinese goods, China announced that it had launched an investigation against Google.
China will investigate whether Google has gained an unfair competitive advantage in the market. Google has been blocking its search engine and internet services in China since 2010. China aims to impose a 15% tariff on coal and gas imported from the United States and a 10% tariff on agricultural equipment. Additionally, new restrictions have been placed on companies such as PVH, the owner of Calvin Klein, and Illumina.
The reason behind Trump's tariffs is said to be the effort to stop Chinese-origin drugs from entering the United States, which has further strained trade relations between the two countries.