Çin Haker Qrupu ABŞ-yə Qarşı Kiberhücumlar Törədir
Çin haker qrupu olan Salt Typhoon ABŞ tərəfindən tətbiq edilən sanksiyalardan sonra telekommunikasiya şirkətlərinə hücum etməyə davam edir. Təhlükəsizlik tədqiqatçıları Recorded Future təhdid informasiya firması tərəfindən yayımlanan hesabatda Salt Typhoon-un 2024-cü ilin dekabrı və 2025-ci ilin yanvarı arasında beş telekommunikasiya şirkətini pozduğunu qeyd ediblər.
Salt Typhoon 2024-cü ilin sentyabrında qrupun AT&T və Verizon kimi ABŞ-nın telefon və internet nəhənglərinə daxil olaraq ABŞ hökuməti rəsmiləri və siyasi şəxslərinin gizli rabitələrinə çatmağa çalışması ilə diqqət çəkmişdi. Bu haker qrupu həmçinin hüquq-mühafizə orqanlarının müştəri məlumatlarını məhkəmə qərarları ilə toplamağa imkan verən sistemlərə daxil olaraq ABŞ-nın Çinə qarşı həyata keçirdiyi casusluq əməliyyatları barədə məlumat əldə etməyə çalışmışdı.
Recorded Future Salt Typhoon-un sonuncu hədəflərini adlandırmaqdan imtina etsə də, bu şirkətlərin arasında ABŞ-da yerləşən, Böyük Britaniyanın tanınmış telekommunikasiya şirkətinin filialı ABŞ internet provayderi və İtaliya, Cənubi Afrika və Taylandda yerləşən telekommunikasiya şirkətləri var. Hakerlər həmçinin Mytel adlı Myanma əsilli telekommunikasiya şirkətinin infrastrukturunda kəşfiyyat aparıblar. Recorded Future-nun məlumatına görə, Salt Typhoon hücumlarını həyata keçirmək üçün Cisco cihazlarında mövcud olan iki zəiflikdən istifadə edib.
Bu haker qrupu ABŞ-ın Kaliforniya Universiteti və Utah Texnologiya Universiteti kimi universitetlərə də hücumlar edib. Tədqiqatçılar bu universitetlərin telekommunikasiya, mühəndislik və texnologiya sahələrindəki tədqiqatlara girmək məqsədini güdə biləcəyini düşünürlər.
ABŞ hökuməti bu haker qrupuna bağlı olan şirkətlərə qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Yanvar ayında ABŞ Maliyyə Nazirliyi Salt Typhoon ilə birbaşa əlaqəli olan Sichuan Juxinhe Network Technology adlanan Çində yerləşən kibertəhlükəsizlik şirkətini sanksiya siyahısına salıb.
Recorded Future-nun tədqiqatçıları ABŞ-də və digər yerlərdə telekommunikasiya şirkətlərini hədəf almağa davam etməsini gözləyirlər.

13 February 2025 18:19
The Chinese hacker group Salt Typhoon continues to target telecommunications companies despite sanctions imposed by the United States. In a report published by the threat intelligence firm Recorded Future, security researchers noted that Salt Typhoon compromised five telecommunications companies between December 2024 and January 2025.
Salt Typhoon made headlines in September 2024 after the group was revealed to have infiltrated major U.S. phone and internet giants, such as AT&T and Verizon, attempting to access private communications of U.S. government officials and political figures. This hacker group also accessed systems used by law enforcement for collecting customer data through court orders, trying to gain information on U.S. surveillance operations targeting China.
While Recorded Future declined to name the latest victims, they mentioned that the affected companies included a U.S.-based affiliate of a prominent U.K. telecommunications provider, a U.S. internet service provider, and telecommunications companies in Italy, South Africa, and Thailand. The hackers also conducted reconnaissance on the infrastructure of Myanmar-based telecom provider Mytel. According to Recorded Future, Salt Typhoon exploited two vulnerabilities in Cisco devices running Cisco IOS XE software to carry out these attacks.
The hacker group also targeted universities, including the University of California and Utah Tech. Researchers believe that the group may have sought to access research related to telecommunications, engineering, and technology at these institutions.
The U.S. government has imposed sanctions on companies linked to Salt Typhoon. In January, the U.S. Department of the Treasury sanctioned Sichuan Juxinhe Network Technology, a China-based cybersecurity company directly tied to Salt Typhoon.
Recorded Future researchers anticipate that Salt Typhoon will continue targeting telecommunications companies in the U.S. and globally.