Çin orbitdə süni intellektlə təchiz edilmiş 12 peykdən ibarət “superkompüter” şəbəkəsi qurur
Çin ilk 12 süni intellekt (Sİ) peykini “orbitdə superkompüter” layihəsi çərçivəsində orbitə buraxıb. Ümumilikdə, kosmosa 2800 Sİ peykinin göndərilməsi planlaşdırılır.
ADA Space şirkəti tərəfindən hazırlanmış bu peyklər toplanmış məlumatları yerüstü stansiyalardan asılı olmadan özləri emal edə bilirlər. Hər bir peykin daxilində 8 milyard parametrli Sİ modeli yerləşir və bu model saniyədə 744 trilyon əməliyyat (TOPS) həyata keçirə bilir. Şirkətin açıqlamasına görə, bütün 12 peyk birlikdə saniyədə 5 kvadrilyon əməliyyat (POPS) yerinə yetirir. Layihənin əsas məqsədi isə “minlərlə” peykdən ibarət şəbəkə quraraq saniyədə 1000 kvadrilyon əməliyyat gücünə nail olmaqdır.
Peyklər məlumatları saniyədə 100 Gbit sürətlə mübadilə edir və ümumilikdə 30 TB yaddaş paylaşırlar. Bu kosmik superkompüter məlumatların ötürülmə vaxtını xeyli azaldır və onların keyfiyyətini artırır. South China Morning Post-un məlumatına görə, adətən peyklər vasitəsilə toplanan məlumatların yalnız 10%-dən az hissəsi Yerə çatdırılır. Bu yeni texnologiya isə bu rəqəmi əhəmiyyətli dərəcədə yüksəltməyi hədəfləyir.
Bu layihə süni intellektin kosmos sahəsində tətbiqinin yeni mərhələsini göstərir və məlumatların daha effektiv idarə olunmasına böyük imkanlar yaradır.

China is building a "supercomputer" network in orbit composed of 12 satellites equipped with artificial intelligence
19 May 2025 17:14
1440 views
China has launched its first 12 artificial intelligence (AI) satellites into orbit as part of the “supercomputer in orbit” project. In total, the plan is to deploy 2,800 AI satellites into space.
Developed by the company ADA Space, these satellites can process collected data independently without relying on ground stations. Each satellite is equipped with an AI model containing 8 billion parameters, capable of performing 744 trillion operations per second (TOPS). According to the company, all 12 satellites together execute 5 quadrillion operations per second (POPS). The main goal of the project is to build a network of “thousands” of satellites to achieve a processing power of 1,000 quadrillion operations per second.
The satellites exchange data at speeds of up to 100 Gbit/s and collectively share 30 TB of memory. This space-based supercomputer significantly reduces data transmission time and improves data quality. According to South China Morning Post, typically less than 10% of satellite-collected data reaches the Earth, and this new technology aims to substantially increase that figure.
This project represents a new phase in the application of artificial intelligence in space and offers great potential for more efficient data management.