Çin şirkəti Özbəkistanda 300 MVt-lıq məlumat mərkəzi inşa edəcək
Çinin LinkWise Data Intelligence şirkəti Özbəkistanın Buxara və Surxandərya vilayətlərində hər biri 300 meqavat gücündə iki iri məlumat mərkəzinin inşası üçün addım atır. Bu təşəbbüs Çin və Özbəkistan arasında artmaqda olan texnoloji əməkdaşlığın növbəti mərhələsi olmaqla yanaşı, Özbəkistan hökumətinin yaşıl iqtisadiyyat və rəqəmsal inkişaf strategiyasına tam uyğun gəlir.
Layihə çərçivəsində LinkWise Data Intelligence, Çin Elektron Texnologiyaları İnkişaf Şirkəti və Shanghai Oriental Credits Industrial Development Co. ilə birlikdə Özbəkistanın Rəqəmsal Texnologiyalar Nazirliyi ilə əməkdaşlıq edir. İmzalanan Anlaşma Memorandumu (MoU) nəticəsində reallaşacaq bu layihə MICC – Modul İntellektual Hesablama Mərkəzləri formasında qurulacaq və süni intellekt sahəsində yüksək hesablama gücü təmin edəcək.
Məlumat mərkəzləri regionda rəqəmsal infrastrukturun gücləndirilməsi ilə yanaşı, yaşıl texnologiyaların tətbiqi baxımından da önəm daşıyır. Özbəkistanın 2030-cu ilə qədər enerji balansında bərpa olunan enerjinin payını 30%-ə çatdırmaq planına uyğun olaraq, bu infrastruktur obyektlərinin əsas enerji mənbələrinin günəş və külək elektrik stansiyalarından təmin edilməsi nəzərdə tutulur.
Bu təşəbbüs həmçinin Çin tərəfindən Mərkəzi Asiyada həyata keçirilən “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsünün texnoloji komponentini gücləndirir. Son aylar ərzində Çindən Özbəkistana yönələn investisiya axını xeyli artıb. Buxara və Surxandəryada yalnız texnoloji deyil, kənd təsərrüfatı, mədən və sənaye sahələrində də çoxsaylı layihələrin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Ekspertlərin fikrincə, LinkWise-un inşa edəcəyi bu məlumat mərkəzləri təkcə texniki infrastruktur deyil, həm də regionda rəqəmsal transformasiya və süni intellekt texnologiyalarının inkişafı baxımından strateji əhəmiyyət kəsb edir. Layihənin uğurla icra olunması yerli mütəxəssislərin hazırlanması, yeni iş yerlərinin açılması və rəqəmsal xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi ilə müşayiət olunacaq.
Bu inkişaflar fonunda Özbəkistanın regional rəqəmsal mərkəzə çevrilmək hədəfi real perspektiv kimi görünür. Hazırda layihənin icrası ilə bağlı texniki və hüquqi məsələlərin yekunlaşdırılması üzərində işlər aparılır və yaxın aylarda ilkin mərhələlərin başlanacağı gözlənilir.

Chinese company to build 300 MW data center in Uzbekistan
China's LinkWise Data Intelligence is taking steps to build two large-scale data centers, each with a capacity of 300 megawatts, in Uzbekistan’s Bukhara and Surkhandarya regions. This initiative marks a new phase in the growing technological cooperation between China and Uzbekistan and aligns closely with the Uzbek government’s green economy and digital development strategy.
As part of the project, LinkWise Data Intelligence is collaborating with China Electronics Technology Development Corporation and Shanghai Oriental Credits Industrial Development Co., in partnership with Uzbekistan’s Ministry of Digital Technologies. The project, enabled by a signed Memorandum of Understanding (MoU), will result in the construction of Modular Intelligent Computing Centers (MICCs) that provide advanced computing power in the field of artificial intelligence.
In addition to strengthening the region’s digital infrastructure, the data centers are significant for their application of green technologies. In line with Uzbekistan’s goal of reaching a 30% share of renewable energy in its energy mix by 2030, the facilities will primarily source power from solar and wind energy plants.
This endeavor also reinforces the technological dimension of China’s Belt and Road Initiative in Central Asia. In recent months, there has been a notable increase in Chinese investments flowing into Uzbekistan, with plans underway for numerous projects across technology, agriculture, mining, and industry in Bukhara and Surkhandarya.
Experts note that the data centers being built by LinkWise are not only critical technical infrastructure but also carry strategic significance for the region’s digital transformation and the development of artificial intelligence technologies. The successful implementation of the project is expected to contribute to workforce development, job creation, and improvements in the quality of digital services.
Against this backdrop, Uzbekistan’s aspiration to become a regional digital hub is becoming increasingly realistic. Currently, technical and legal aspects of the project are being finalized, with initial phases expected to launch in the coming months.