Çinli qadın Tesla-ya qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb
Associated Press (AP) agentliyinin araşdırmasına görə, Tesla Çinli qadın Zhang Yazhou-ya qarşı böhtan iddiasında qalib gəlib. Fevral 2021-ci ildə Zhang Tesla Model 3 avtomobilində sərnişin olub və iddiaya görə əyləclərin nasazlığı səbəbindən qəza baş verib. Hadisə nəticəsində onun valideynləri dörd gün xəstəxanada qalıb.
Qəzanın ardından Zhang ictimai etiraz edib və Tesla-ya qarşı böhtan iddiası qaldırıb. Həmçinin, Tesla da ona qarşı məhkəmə iddiası açıb. Çin məhkəməsi Zhang-ın Tesla-ya təxminən 23 min dollar təzminat ödəməsinə və üzr istəməsinə qərar verib.
Zhang qərardan apellyasiya şikayəti versə də, Tesla artan təzyiqlər altında avtomobilin telemetriya məlumatlarını açıqlayıb. Bu məlumatlara görə, əyləclər düzgün işləyib.
Hesabatda qeyd olunur ki, Tesla son dörd il ərzində Çində avtomobillərində mexaniki problemlər olduğunu bildirən ən azı altı avtomobil sahibini məhkəməyə verib.
Bundan əlavə, AP-nin Çin hökumətinin məhkəmə bazasında apardığı araşdırmaya görə, Tesla sahiblərinin şirkətə qarşı təhlükəsizlik, keyfiyyət və ya müqavilə mübahisələri ilə bağlı açdığı 81 məhkəmə işindən yalnız doqquzunda avtomobil sahibləri qalib gəlib. Hesabatda həmçinin bildirilir ki, Tesla şirkət haqqında tənqidi yazılar dərc edən ən azı altı bloqqerə və iki Çin media qurumuna qarşı da məhkəmə iddiası qaldırıb.

12 February 2025 19:06
According to an investigation by the Associated Press (AP), Tesla has won a defamation lawsuit against a Chinese woman, Zhang Yazhou. In February 2021, Zhang was a passenger in a Tesla Model 3, and allegedly, a brake failure caused an accident. As a result, her parents were hospitalized for four days.
Following the accident, Zhang publicly protested and filed a defamation lawsuit against Tesla. In response, Tesla also filed a lawsuit against her. A Chinese court ruled that Zhang must pay Tesla approximately $23,000 in damages and issue a public apology.
Although Zhang has appealed the decision, Tesla, under increasing pressure, released the vehicle's telemetry data. The data reportedly showed that the brakes had functioned correctly.
The report states that over the past four years, Tesla has sued at least six car owners in China who claimed mechanical issues with their vehicles.
Additionally, AP's investigation of China's government court database found that out of 81 civil lawsuits filed by Tesla owners against the company over safety, quality, or contract disputes, car owners won only nine cases. The report also notes that Tesla has sued at least six bloggers and two Chinese media outlets that published critical articles about the company.