Cisco real vaxt tərcümə startap "EzDubs"ı satın alıb
Cisco real vaxt tərcümə texnologiyaları təqdim edən EzDubs startapını satın alıb. Sövdələşmənin dəyəri açıqlanmayıb. 2023-cü ildə Padmanabhan Krişnamurti, Amrutavarş Kinaqi və Kərim Nassar tərəfindən təsis olunan EzDubs, Y Combinator dəstəyi ilə inkişaf edib və Venture Highway-in rəhbərlik etdiyi raundda 4,2 milyon dollar investisiya cəlb etmişdi. Nassar əvvəllər Cisco-nun Speech AI komandasında çalışıb.
Cisco bildirib ki, EzDubs texnologiyası Cisco Collaboration platformasına inteqrasiya olunacaq və Webex kimi məhsullarda danışanın səsini və emosiyasını qoruyaraq real vaxt tərcümə funksiyasını təqdim edəcək. Texnologiya həmçinin tərəfdaşlar və tərtibatçılar üçün açıq ola bilər. Cisco Collaboration-un vitse-prezidenti Snorre Kjesbu EzDubs komandası ilə birlikdə əməkdaşlıq texnologiyalarında yeni mərhələ yaratmağı planlaşdırdıqlarını bildirib.
EzDubs isə istehlakçı yönümlü tətbiqlərini 15 dekabrda dayandıracaq. Startap blog yazısında video dublyaj aləti və real vaxt tərcümə texnologiyasının uğurlarını qeyd edərək istifadəçilərə təşəkkür edib.
Son aylarda tərcümə texnologiyaları sahəsində bir neçə satınalma reallaşıb: iyulda TransPerfect Unbabel-i, bu ay isə Palabra AI Talo platformasını alıb. Ekspertlər bildirirlər ki, tərcümə xidmətlərində əsas tələbat korporativ kommunikasiya bazarında formalaşır və bu sahədə bazarın dəyəri təxminən 40 milyard dollar təşkil edir.

18 November 2025 12:07
Cisco has acquired real-time translation startup EzDubs. The deal was worth an undisclosed amount. Founded in 2023 by Padmanabhan Krishnamurthy, Amrutavarsh Kinagi and Karim Nassar, EzDubs was backed by Y Combinator and raised $4.2 million in a round led by Venture Highway. Nassar previously worked on Cisco’s Speech AI team.
Cisco said the EzDubs technology will be integrated into the Cisco Collaboration platform and will provide real-time translation functionality in products like Webex while preserving the speaker’s voice and emotion. The technology may also be open to partners and developers. Snorre Kjesbu, vice president of Cisco Collaboration, said that together with the EzDubs team, they plan to create a new era in collaboration technologies.
EzDubs will shut down its consumer-facing apps on December 15. In a blog post, the startup thanked users for their success with the video dubbing tool and real-time translation technology.
In recent months, several acquisitions have taken place in the translation technology sector: in July, TransPerfect acquired Unbabel, and this month, Palabra AI acquired Talo. Experts say that the main demand for translation services is formed in the corporate communications market, and the market value in this area is about $ 40 billion.