Donald Tramp kriptovalyuta ehtiyatı yaradıb
Tramp ölkənin kriptovalyuta ehtiyatı yaratması ilə bağlı yeni fərman imzalayıb. Bu ehtiyatda təxminən 200 min Bitcoin olacaq. Məlumatı ABŞ-nin süni intellekt və kriptovalyutalar üzrə xüsusi nümayəndəsi David Sacks verib.
Ehtiyat əsasən ABŞ Maliyyə Nazirliyinin nəzarətində olan və müxtəlif cinayət və mülki işlər zamanı müsadirə edilən Bitcoin-lərlə formalaşacaq. Sənəddə qeyd edilir ki, bu ehtiyatdakı Bitcoin-lər satılmayacaq və uzunmüddətli saxlanılacaq.
Trampın fərmanı həmçinin ABŞ-nin rəqəmsal aktiv ehtiyatı yaratmasını da nəzərdə tutur. Buraya başqa kriptovalyutalar da daxil ediləcək, amma onların tam siyahısı açıqlanmayıb. Donald Tramp əvvəllər Bitcoin-ə qarşı çıxış edirdi. 2021-ci ildə onu "fırıldaq" adlandırmışdı. Amma 2024-cü ildə seçki kampaniyası zamanı fikrini dəyişərək kriptovalyutanın ABŞ üçün vacib olduğunu demişdi.
2 mart 2025-ci ildə Tramp ABŞ-ın strateji kriptovalyuta ehtiyatına XRP, SOL və ADA-nın daxil ediləcəyini elan etdi. Daha sonra isə ehtiyatın əsasını Bitcoin (BTC) və Ethereum (ETH) təşkil edəcəyini bildirdi. ABŞ hökumətinin bu addımı ölkənin kriptovalyuta bazarında güclənmək istədiyini göstərir.

Trump has signed a new executive order to establish the country's cryptocurrency reserve. This reserve will contain approximately 200,000 Bitcoin. The information was provided by David Sacks, the U.S. Special Representative for Artificial Intelligence and Cryptocurrencies.
The reserve will primarily be formed from Bitcoin assets confiscated by the U.S. Treasury Department during various criminal and civil cases. According to the document, these Bitcoins will not be sold and will be stored long-term.
Trump's order also includes the creation of a U.S. digital asset reserve. Other cryptocurrencies will be included, but the full list has not been disclosed.
Previously, Donald Trump was against Bitcoin. In 2021, he called it a "scam." However, during his 2024 election campaign, he changed his stance, stating that cryptocurrency is essential for the U.S.
On March 2, 2025, Trump announced that the U.S. strategic cryptocurrency reserve would include XRP, SOL, and ADA. Later, he clarified that the foundation of the reserve would be Bitcoin (BTC) and Ethereum (ETH). This move by the U.S. government indicates its intention to strengthen its position in the cryptocurrency market.