Düşüncə Gücü’ ilə İdarəetmə: MİT Məzunlarının Texnologiyası
Alterego startapı ünsiyyəti "telepatik" şəkildə idarə etmək üçün xüsusi qurğu təqdim edib. Bu qurğu, beyinə çip yerləşdirilməsini tələb etməyən, sadəcə geyilən bir başlıqdır.
Başlığın gicgah hissəsində yerləşən sensorlar, beynin danışıq sisteminə göndərdiyi siqnalları, yəni "dilə gətirmək istədiyiniz sözləri" tanıyır. Bu texnologiya tam olaraq bütün düşüncələri oxumur, yalnız nitqə aid olan siqnalları aşkarlayır.
Yaradıcıların sözlərinə görə, Alterego istifadəçilərə mesaj yazmaq, qeydlər götürmək və ya internetdə məlumat axtarmaq kimi əməliyyatları sadəcə "düşüncə gücü" ilə yerinə yetirməyə imkan verir.
Qurğu ətraf mühiti təhlil etmək üçün kameralarla da təchiz olunub.
Massachusetts Texnologiya İnstitutunun məzunları tərəfindən yaradılan bu texnologiya, xüsusilə nitq qüsurlu insanlar üçün faydalı ola bilər. Bundan əlavə, qurğunun real vaxt rejimində tərcümə funksiyası da olduğu bildirilir ki, bu da onu fərqli dillərdə danışan insanlar arasında ünsiyyət üçün ideal edir.
Alterego startapı cihazın əsasında hansı texnologiyaların və süni intellekt modellərinin dayandığını açıqlamır. Hələlik nə qiyməti, nə də satışa çıxarılma tarixi bəlli deyil.

10 September 2025 16:33
The Alterego startup has introduced a specialized device designed to enable “telepathic” communication. This device does not require a brain implant—it is simply worn on the head.
Sensors located on the forehead detect signals sent by the brain’s speech system, essentially identifying the words a user intends to express. The technology does not read all thoughts; it only captures signals related to speech.
According to the creators, Alterego allows users to perform tasks such as sending messages, taking notes, or searching the internet solely through “mind power.”
The device is also equipped with cameras to analyze the surrounding environment.
Developed by graduates of the Massachusetts Institute of Technology, this technology could be particularly beneficial for individuals with speech impairments. Additionally, the device reportedly features real-time translation capabilities, making it ideal for communication between people who speak different languages.
Alterego has not disclosed which underlying technologies or AI models power the device. Currently, neither its price nor release date has been announced.